امروز۱۰ اسفند ۱۳۹۹
زنده نگه داشتن مغز خوک پس از مرگ

داستانکی رازآلود درمورد مرگ

در ماه مارس سال ۲۰۱۸ یکی از دانشمندان دانشگاه ییل خبری کوتاه منتشر و مدعی شده بود که او و تیمش توانسته اند سرِ بریده شده‌ی یک خوک را به مدت ۳۶ ساعت زنده نگه دارند. اکنون جزئیات این خبر علمی شگفت‌انگیز مبنی بر زنده نگه داشتن مغز خوک پس از مرگ در نشریه نیچر به چاپ رسیده است.

آقای سستان (⁣Sestan) و تیمش، ۳۲ کله خوک را از کشتارگاه به آزمایشگاه می برند، آنها را در محفظه‌های خاصی قرار می دهند و کاتترهایی را برای رساندن مواد لازم به مغز به آن وصل می کنند. آنها متوجه شدند که با این روش چیزی که اسمش را (⁣BrainEx) گذاشته اند می‌تواند کارکردهای اصلی اش را حفظ کند.

زنده نگه داشتن مغز خوک پس از مرگ

⁣زندگی پس از مرگ خوک

آینده مرگ

آپلود کردن مغز، زنده نگه داشتن مغز، ساختن مغز یا تکثیر مغز، این عبارت‌ها وقتی به آنها و عواقب نیک و بدشان خوب فکر کنی، آنقدر سنگین هستند که خود مغز ترجیح می دهد حواسش را به چیز دیگری پرت کند.

زنده نگه داشتن مغز خوک پس از مرگ

اما این خبری است که باز در پس زمینه‌اش یک سوال مهم مطرح می شود:

آینده پژوهی
⭕️ مرگ واقعا چیست؟
آینده پژوهی

این قدیمی ترین و رازآلودترین اسرار آدمی، قرار است به دست مایه ی فیلم های طنز نسل های بعد تبدیل شود؟ آیا مرگ اختیاری می شود؟ آیا می توان بارها مُرد و دوباره مثل ساعتی که کوک شده است، راس ساعت زنده شد؟

به قول مردمان جزایر آهن در بازی تاج و تخت:

⁣What is dead may never die, but rises again, harder and stronger

آینده پژوهی

شاید داستان‌های زندگی پس از مرگ منظور دیگری دارند، شاید آنها تاکیدشان نه بر مردن، بلکه بر زندگی ابدی است. ولی آیا همیشه زنده بودن و زندگی را تجربه کردن خوب است؟

بازی با بنیادی‌ترین اسطوره‌های انسانی آخرین جادوی علم در آینده خواهد بود. جایی که تعاریف چند هزار ساله عوض می شوند و ارسطوها و ملاصدراهای آینده باید انسان را از نو تعریف کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code