+

مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان

۸ مهر ۱۳۹۳

۱. مرکز تحقیقات آینده پژوهی هاوایی (آینده های هاوایی) (The Hawaii Research Center for Futures Studies (Hawaii Futures))، که توسط مجلس دولت هاوایی در سال ۱۹۷۱ دایر شد، یکی از مشهورترین نهادهای مطالعات آینده، مشاوره و آموزش است. درون دپارتمان های علوم سیاسی، دانشکده علوم سیاسی دانشگاه هاوایی در مانوا قرار دارد، طی چهار دهه آموزش آینده پژوهان، در ایجاد و گسترش آینده نگاری آموزشی و قضاوتی و در وارد کردن آینده نگاری و تفکر آینده اندیشی به سازمان ها، آژانس ها و کسب و کارها در سراسر جهان سودمند بوده است.

۲. برنامه آینده پژوهی (Futures Program) در دانشگاه هادسون، تگزاس، نهاد عمده دیگری در ایالات متحده آمریکا به منظور آموزش نسلی از آینده پژوهان است. این نهاد به آموزش در حوزه آینده پژوهی و روش شناسی به اشکال گوناگون می پردازد.

۳. موسسه آینده پژوهی (Institute of Futures Studies)، یک مرکز تحقیقاتی مستقل میان رشته ای برای تحقیقات اجتماعی پیشرفته است که به ترویج چشم اندازهای آینده گرا می پردازد. در استکهلم مستقر است و به خاطر پیشگام بودن طی سال های دهه ۷۰ و ۸۰، در «پویش ارزش های جهانی» مشهور است.

۴. لابراتوار پژوهش در چشم انداز و استراتژی در کنسرواتوار هنر و فنون، پاریس، (The Laboratory for Investigation in Prospective and Strategy at Conservatoire des Arts et Metiers, Paris)، یک پیشتاز جهانی در سناریونگاری، مدیریت راهبردی، عدم قطعیت ها و روندهای آینده، روش های آینده نگاری و آینده پژوهی است. همچنین دوره های تحصیلات تکمیلی را در آینده پژوهی کاربردی، ارزیابی و مطالعات آینده در فناوری ارائه می دهد.

۵. دانشکده کسب و کار و تجارت (The Faculty of Business and Enterprise)، دانشگاه فناوری سوینبرن، اکنون با «موسسه آینده نگاری استرالیایی» مشهور مشارکت می کند، که بستر پیشرفت آینده پژوهی در دهه ۹۰ بود. اکنون عرصه «آینده اندیشی یکپارچه» است و برنامه آینده پژوهی پویایی دارد.

۶. دانشگاه (University of Sunshine Coast)، استرالیا، مکان یادگیری اقدام پیش بینانه است. اساتید هنر و علوم اجتماعی چندین برنامه کارشناسی ارشد و دکتری در آینده پژوهی ارائه می دهند.

۷. دانشگاه کوروینوس (The Corvinus University)، بوداپست، نسلی از آینده پژوهان اروپای شرقی را پرورش داده است. این دانشگاه برنامه های موثر و بسیار مطلوبی برای دانشجویان دوره لیسانس و کارشناسی ارشد دارد.

۸. آکادمی آینده اندیشی (Finland Futures Academy)، فنلاند، یک شبکه دانشگاهی و یکی از موسسات آینده پژوهی برجسته در جهان است، و یک «برنامه آینده پژوهی» در سراسر فنلاند ارائه می دهد.

۹. مرکز آینده پژوهی دانشگاه تام کانگ (Finland Futures Academy)، در تایوان، دهه هاست که آینده پژوهی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می کند. موسسه تحصیلات تکمیلی آینده پژوهی، به همراه «موسسه آموزش و پژوهش» نیز دوره کارشناسی ارشد را با تمرکز بر آینده پژوهی ارائه می کند. این دانشگاه مجله آینده پژوهی (The Journal of Futures Studies) را منتشر می کند.

۱۰. دانشگاه اکسترنادو کلمبیا (Universidad Externo de Colombia)، بوگوتا، یکی از پیشگامان آینده پژوهی در آمریکای لاتین است. دوره های آن بر آینده پژوهی نظری و عملی تاکید دارد.

۱۱. دپارتمان آینده پژوهی، دانشگاه کرالا (Department of Futures Studies, University of Kerala)، مرکز اصلی مطالعه و آموزش آینده پژوهی در هند است. در سال ۹۱-۱۹۹۰ به فرمان دولت تاسیس شد، این دپارتمان، تحقیقات در زمینه مدیریت فناوری و پیش بینی، پویایی های نظام و مدلسازی و شبیه سازی را پیگیری می کند و دوره های ارشد و دکتری را در آینده پژوهی با تاکید بر مدیریت فناوری ارائه می کند.

۱۲. موسسه آینده بشریت، دانشگاه آکسفورد (Future of Humanity Institute, Oxford University)، یک موسسه تحقیقاتی چند رشته ای است که محققان را از رشته های مختلف به منظور بررسی پرسش های اساسی در مورد بشریت و چشم اندازهای آن، گرد هم می آورد.

این نکته را نباید از نظر دور داشت که این یک لیست اولیه است و دانشگاه ها و پژوهشگاه های چندی در اقصی نقاط دنیا در مقاطع مختلف به ارائه دوره های آینده پژوهی می پردازند.

۲ دیدگاه برای “مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان”

  1. yasaman گفت:

    سلام روز بخیر
    در این دانشگاهها چطور می شه در رشته آینده پزوهی ادامه تحصیل داد

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


. logo-samandehi تایید