امروز۲۹ شهریور ۱۴۰۰
المپیک توکیو، عرصه نمایش نوآوری

کارزار المپیک ۲۰۲۰ توکیو؛ عرصه نمایش نوآوری

به نظر می‌رسد المپیک همیشه بهترین تکنولوژی‌ها را به نماش می‌گذارد. با وجود اینکه ماه ژوئیه ۲۰۲۱ است، اما بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو آغاز شده است. به تعویق افتادن یک ساله این رقابت‌ها به دلیل پاندمی کرونا، زمان بیشتری را در اختیار سازندگان و مبتکران قرار داد تا جدیدترین فناوری‌ها را که در طول بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به کار گیرند. آینده پژوهی

اینتل جزئیات بیشتری در مورد نحوه استفاده از فناوری در المپیک ۲۰۲۰ در توکیو ارائه کرده است (اولین تکرار تابستانی بازی‌ها از زمانی که این شرکت شریک رسمی کمیته بین المللی المپیک (IOC) شد). المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ اولین رویدادی بود که تحت مشارکت قرار گرفت و اینتل طیف وسیعی از برنامه‌های ۵G و واقعیت مجازی (VR) را به نمایش گذاشت. ارتباطات از جمله ۵G و همچنین تجربیات جدیدی که از قابلیت‌های محاسباتی اینتل مانند ردیابی سه بعدی ورزشکاران و استادیوم‌های مجازی برخوردار است، بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت.

بهره‌گیری از واقعیت مجازی در المپیک توکیو

پوشش واقعیت مجازی (VR) که برای پیونگ چانگ ۲۰۱۸ ارائه شده است نیز دوباره ظاهر شد. این امر به ورزش‌های خاصی مانند دو و میدانی و والیبال ساحلی محدود می‌شود و از طریق OBS در اختیار گویندگان قرار می‌گیرد.

واقعیت مجازی نقشی فراتر از تجربه کاربر در بازی‌ها خواهد داشت و با فناوری واقعیت ترکیبی (که شامل استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیز می‌شود) به کمیته سازماندهی توکیو (TOCOG) در آماده سازی برای رقابت و مدیریت مکان‌ها کمک می‌کند. این “عرصه‌های مجازی” یک محیط آموزشی فراگیر را برای کارکنان، بهبود اثربخشی و کاهش هزینه‌ها ارائه می‌دهد. آینده نگاری و آینده پژوهی

این امر با ایجاد دوقلوی دیجیتال تکامل می‌یابد (نمایش مجازی یک فضای فیزیکی). این موضوع به مدیران محل امکان می‌دهد سناریوهایی مانند روش برون بری یا سیستم نوبت دهی جدید را بدون ایجاد اختلال شبیه سازی کنند.

خدمات رسانه‌ای و خبرگزاری المپیک در طول این بازی‌ها شامل بیش از ۹۵۰۰ ساعت محتواست که با استفاده از بیش از ۱۰۰۰ سیستم دوربین و ۳۶۰۰ میکروفون تولید می‌شود.

آینده نگاری فناوری

چگونه المپیک توکیو را تماشا می‌کنیم؟

 

داده‌های بیومتریک

اگرچه کمانداران ممکن است در هنگام عقب کشیدن کمان خود کاملاً بی‌حرکت به نظر برسند، اما هنوز تغییرات بیومتریک خفیفی در بدن آن‌ها رخ می‌دهد. برای اولین بار در تاریخ المپیک، بینندگان این داده‌ها را به لطف نظارت مستقیم بر ضربان قلب شاهد خواهند بود. چهار دوربین در فاصله ۴ فوتی بر روی صورت کماندار متمرکز هستند. بینندگان بر روی صفحه نمایش چگونگی تغییر ضربان قلب ورزشکاران و همینطور افزایش آدرنالین وی را مشاهده می‌کنند. به گزارش سرویس خبرگزاری المپیک، این دوربین‌ها در حال تجزیه و تحلیل کوچکترین تغییری در رنگ پوست که هنگام انقباض عروق خونی رخ می‌دهد، هستند.

آینده پژوهی فناوری

رصد سه بعدی ورزشکاران

بینندگان در طول رویدادهای دوی سرعت (۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر، ۴۰۰ متر، دوی ۴ در ۱۰۰ متر امدادی و مسابقات دهگانه/هفت گانه) بینش‌های واقعی و تجسم‌های همپوشان را دریافت می‌کنند. سیستم‌های خبرگزاری المپیک اعلام کردند که اینتل و علی بابا به منظور توسعه این فناوری جدید ردیابی سه بعدی ورزشکاران با استفاده از هوش مصنوعی و بینایی رایانه‌ای با یکدیگر همکاری کرده‌اند. بینندگان شاهد عملکرد ورشکاران خواهند بود. جزئیات حتی نشان می‌دهد که هر دونده در چه لحظه‌ای به حداکثر سرعت خود رسیده است و تصویری کدگذاری شده از تغییرات سرعت دوندگان را ارائه می‌کند.

رصد سه بعدی ورزشکاران

رصد سه بعدی ورزشکاران

  • برخی دیگر از فناوری‌های مورد استفاده در المپیک:

لباس‌های خنک کننده

رالف لورن فناوری جدیدی به نام RL COOLING را معرفی می‌کند که ویژه ورزشکاران تیم ایالات متحده طراحی شده است.

به گفته دیوید لورن، مدیر ارشد برندسازی و نوآوری و نایب رئیس هیئت مدیره رالف لورن، “با تشخیص گرمای تابستان توکیو، ما به دنبال یافتن راه حلی برای تیم ایالات متحده بودیم که تلفیقی از مد و کارایی باشد.”

این محصول دمای بدن را حس می‌کند و گرمای پوست کاربر را با بهره‌گیری از یک دستگاه پیچیده توزیع می‌نماید. این شرکت در خبرنامه خود اذعان کرد که این همان فناوری‌ای است که به منظور خنک کردن پیشرفته‌ترین سیستم‌های کامپیوتری جهان استفاده می‌شود. رالف لورن می‌گوید: “این فناوری احساس خنکی را در لحظه القا می‌کند و تأثیری طولانی مدت حتی در شدیدترین گرما دارد.” پرچمدار تیم ایالات متحده در رژه افتتاحیه المپیک و پارالمپیک از این فناوری استفاده کرده است.

تکنولوژی و آینده پژوهی

ربات‌های المپیک

کمیته سازماندهی بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو (توکیو ۲۰۲۰) با همکاری کارشناسان رباتیک، دولت ژاپن، دولت متروپولیتن توکیو (TMG) و شرکای خود، از جمله تویوتا و پاناسونیک، ابتکاری نوآورانه به نام پروژه ربات توکیو ۲۰۲۰ را در بازیهای المپیک و پارالمپیک انجام داده است.

آینده نگاری استراتژیک

توسعه استفاده از ربات‌ها در برابر کووید –۱۹

دکتر هیروکاوا محقق مؤسسه ملی علوم و فناوری صنعتی پیشرفته (AIST)، نحوه بکارگیری ربات‌ها را به منظور مراقبت‌های پرستاری و زایمان بصورت خودکار مطالعه کرده است. او اخیراً در توسعه یک ماشین ربات ضد سقوط که از افراد مسن پشتیبانی می‌کند، مشارکت داشته است و اکنون رهبری پروژه ربات توکیو ۲۰۲۰ را بر عهده دارد و بر کل پروژه نظارت می‌کند. در ژاپن، بازار ربات‌های صنعتی مورد استفاده برای تولید، حدود یک تریلیون ین (۹٫۵۵ میلیارد دلار) است که یکی از بزرگترین بازارهای جهان می‌باشد. در حالی که ربات‌ها به طور فزاینده‌ای برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره مردم هنوز محدود است.

با این حال، پاندمی کووید-۱۹ تحولات قابل توجهی را به ارمغان آورده است. به گفته دکتر هیروکاوا، ربات‌ها به عنوان یک ابزار مؤثر برای تمرین لحاظ کردن فاصله فیزیکی به منظور جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ شناخته می‌شوند و به طور فزاینده‌ای در انواع شرایط به کار گرفته شده‌اند.

کارکنان ضروری و اساسی بیشتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند. ربات‌ها می‌توانند با نظافت ساختمان‌ها و حمل و نقل کالا یا حتی ضدعفونی کردن محیط در این زمینه کارآمد باشند. هنگامی که این ربات‌ها از راه دور کنترل می‌شوند کارآیی کمتری دارند، اما کارگران را از الزام حضور در محل بی‌نیاز می‌کنند، بنابراین کاربردهای عملی آن‌ها به تدریج در حال افزایش است.

توسعه استفاده از ربات‌ها در برابر کووید -19

توسعه استفاده از ربات‌ها در برابر کووید -۱۹

آینده پژوهی در نوآوری

پوشش پاناروما

سیستم‌های خبرگزاری المپیک عنوان کردند که “تعداد بی‌شماری از دوربین‌های ۴K با سرعت بالا” روشی کاملاً جدید برای ضبط نمای نزدیک از تمام فعالیت‌های رشته‌های بسکتبال، ژیمناستیک، دوومیدانی، دوچرخه سواری، گلف، فوتبال، اسکیت بورد، کوهنوردی و والیبال است”. این سیستم‌های پخش چند دوربین می‌توانند تکرارها را از زوایای مختلف ۳۶۰ درجه نشان دهند.

 

منبع:

www.olympics.com

www.deseret.com

www.forbes.com

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code