امروز۲۰ مرداد ۱۳۹۹
برنامه ریزی استراتژیک

چگونه بدانیم آیا برنامه استراتژیک ما واقعا استراتژیک است؟

استراتژی کسب و کار

ما شاهد این اتفاق در کسب و کارها هستیم: یک تیم ارشد برای برنامه ریزی استراتژیک به مدت دو روز به خارج از سازمان سفر می‌کند و پس از انجام تمام کارها و گفتمان‌ها با یک برنامه یا هدف عاری از استراتژی بازمی‌گردد.

بسیاری از اوقات، رهبران ارشد خود را فقط در حال مستندسازی اهداف یا برنامه‌ها یا تجارت معمول می‌بینند در حالی که آن‌ها می‌بایست به آن استراتژی‌ها عمل کنند.

بدون یک برنامه ریزی استراتژیک مشخص، شما هیچ جهت و هدفی نخواهید داشت و ممکن است بدون هیچ علامت مشخصی از رشد، در وضع موجود گیر بیفتید.

استراتژی، کسب و کار شما را تسهیل می‌کند و علاه بر تضمین تخصیص درست تمام منابع سازمانی به شما در اطمینان یافتن از این‌که همه برای رسیدن به یک هدف در سازمان شما تلاش می‌کنند کمک می‌کند.

بنابراین چگونه متوجه شوید که در مسیر درست قرار دارید؟ با چه پیش‌فرض‌هایی می‌توانید استراتژی خود را ارزیابی کنید؟ در این‌جا چند موقعیت وجود دارد که با مشاهده آنها شما می‌توانید متوجه شوید که آیا در حال عمل کردن به استراتژی هستید یا به طور کلی در حال انجام دادن دیگری هستید.

.

برنامه ریزی استراتژیک در سازمان

.

آیا زبان استراتژی را کاملاً درک می‌کنید؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، شما نمی‌توانید در طی یک یا دو روز استراتژی را انجام دهید. همان‌گونه که زمینه‌ی اهداف سازمان شما تغییر می‌کند، استراتژی شما نیز تغییر می‌کند.

استراتژی، همواره در حال تغییر و تکامل است. شما یا استراتژیک هستید و برنامه ریزی استراتژیک مناسب دارید و یا پیرو تسلطی که همراه تیمتان در مورد پاسخگویی به موضوعات فعلی و فرصت‌ها دارید استراتژیک نیستید.

برای درک بهتر زبان استراتژی، شناخت و تعریف اصطلاحات مهم مورد استفاده در مکالمات استراتژیک کمک‌کننده است.

هدف

هیچ استراتژی بدون تعریف واضح و مشخص از هدف سازمان شما معنی ندارد. سازمان بدون برنامه استراتژیک، مانند کشتی بدون سکان است. حرکت به سمت هر نقطه‌ای بدون وجود ابزار اندازه‌گیری و نظارت بر موفقیت در وهله اول دشوار است.

چرا این‌جا قرار دارید؟ شما آرزو می‌کنید جای چه چیزی و یا چه‌کسی باشید؟ هدف، استراتژی شما را به حرکت در می‌آورد و موفقیت شما را در طولانی‌مدت ارزیابی می‌کند. این موضوع باید به خوبی تعریف شده و به روشنی توسط سهامداران، مدیریت، کارکنان، مشتری‌ها یا شرکای شما درک شده باشد.

رویاپردازی

هنگامی که مشخص کردید دلیل همه کارهایی که انجام می دهید چیست، رویاپردازی شما لنزی است که به شما کمک می‌کند تا در مسیر خود بوده و از نیل به  اهداف خود اطمینان حاصل کنید.

فرصت‌ها و چالش‌ها

استراتژی شما به زمینه احتیاج دارد و فرصت‌ها و چالش‌های سازمان شما ناشی از آن است. همان‌طور که برای تحقق هدف خود تلاش می‌کنید، با فرصت‌ها و چالش‌هایی روبرو می‌شوید که به شما کمک می‌کنند تا به هدف خود نزدیک شوید.

اهداف

اهداف کوچک‌تر به عنوان نقاط عطف سازمان به آن خدمت کرده و می‌بایست با اهداف شما در یک راستا باشند. آن‌ها باید خاص و قابل اندازه‌گیری باشند، بنابراین شما می‌دانید که دستیابی به این نقاط عطف شما را یک قدم در رسیدن به هدف خود نزدیک می‌کند.

استراتژی

استراتژی باید به این سؤال که «چگونه» می‌توان به اهداف دست پیدا کرد پاسخ دهد. استراتژی به عنوان نتیجه انتخاب‌هایی که سازمان شما برای همگون کردن مجدد منابع خود اتخاذ می‌کند– بدون توجه به این‌که این منابع چقدر کوچک یا محدود باشند- ظاهر می‌شود بنابراین شما می‌توانید از آن برای دستیابی به بهترین نتایج استفاده کنید.

تاکتیک‌ها

تاکتیک‌ها به نحوه برنامه ریزی شما برای پیاده سازی استراتژی اشاره دارد. تاکتیک مجموعه ای از اقدامات است که به شما کمک می‌کند تا استراتژی را در زندگی خود وارد کنید.

اگر هنوز از SWOT استفاده می‌کنید، باید مضطرب باشید…

در نوشته پایان عمر تجزیه و تحلیل SWOT و افزایش استفاده از رادار استراتژیک، در مورد لزوم پایان دادن به استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل SWOT صحبت شده است.

 در طول سال‌ها، سازمان‌ها چنان به ابزار SWOT خو گرفته اند که به جای تلاش کردن برای درک زمینه‌های موجود در آن، از آن به عنوان الگویی که باید در پایان سال می‌بایست تکمیل کنند تعبیر می‌کنند.

SWOT همیشه به روزترین حقایق را ندارد و دقیق‌ترین داده‌ها را ارائه نمی‌دهد،  محدود به زمان نیست و به همین دلیل همواره برای پرداختن به محدوده‌ای شامل سازمان، مناسب نیست. هنگامی که زمینه تغییر می‌کند، استراتژی کسب و کار و یا به طور کلی استراتژی سازمان نیز می‌بایست تغییر کند. اما ابزار SWOT توانایی اینکه رابطه بین شغل شما و زمینه آن‌ را بررسی کند ندارد و هم‌چنین اهمیت زمان برای فرصت‌ها و چالش‌ها را در نظر نمی‌گیرد.

 همان‌طور که ریچارد روملت، نویسنده کتاب پرفروش استراتژی خوب / استراتژی بد، در مقاله خود اشاره می‌کند،

استراتژی راهی برای عبور از یک مشکل، رویکردی برای غلبه بر یک مانع و پاسخ به یک چالش است. اگر چالش تعریف نشده باشد، ارزیابی کیفیت استراتژی دشوار یا غیرممکن است.

در نتیجه، به جای ابزار SWOT از رادار استراتژیک می‌شود تا به مشتریان در باز کردن قفل فرصت‌های رشد کمک کند.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code