کتاب آینده فرا انسانی ما، پیامدهای انقلاب بیوتکنولوژیکی

آینده فرا انسانی ما، پیامدهای انقلاب بیوتکنولوژیکی

کتاب آینده فرا انسانی ما، پیامدهای انقلاب بیوتکنولوژیکی را بررسی کرده و به بیان عمده‌ترین خطر بیولوژیکی معاصر یعنی همان احتمال تغییر طبیعت انسان و مرحله فرا انسانی می‌پردازد.

به‌ منظور تبیین موضوع در چهار مرحله با عنوان‌های: “افزایش دانش درباره‌ی مغز و منابع بیولوژیکی رفتار انسانی”،”نوروفارکولوژی”،”افزایش طول عمر” و”مهندسی ژنتیک”ریشه‌های انقلاب بیوتکنولوژی و آینده‌ی پیش روی آن بررسی‌ شده است.

آینده فرا انسانی ما، پیامدهای انقلاب بیوتکنولوژیکی

فرانسیس فوکویاما، این کتاب را با نگاه به آینده نوشته است. هم‌چنین در این کتاب به‌وفور در مورد اخلاق، فلسفه، سیاست و پزشکی صحبت شد است. وی در زمینه پیشرفت ژن‌ها و ارتقای انسان به فرا انسان معتقد است سناریوهای ذیل که بسیار متفاوت‌اند، امکان روی دادن در یک یا دو نسل آینده رادارند.

آینده پژوهی

سناریوی اول بیان می‌کند در آینده درنتیجه‌ی پیشرفت رشته نوروفارماکولوژی و دانش ژن‌شناسی روانشناسان درمی‌یابند شخصیت انسان بیش از تصور کنونی قابل‌انعطاف است و شرکت‌های دارویی، داروهایی مطابق الگوی ژنتیکی هر بیمار طراحی کنند برای مثال انسان‌های کم‌هوش را فعال و افراد گوشه‌گیر و منزوی را گشاده‌رو خواهند ساخت.

آینده پژوهی

آینده فرا انسانی ما، نوروفارماکولوژی

آینده پژوهی

بر اساس سناریوی دوم، با بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی و پیشرفت در این زمینه طول عمر بشر به‌راحتی به بیش از صدسال افزایش می‌یابد و به دانشمندان اجازه می‌دهد که هر نوع بافتی را مثل قلب و کبد را در بدن موجودات دیگر تکثیر کرده و از نو پدید آورند.

آینده پژوهی

آینده فرا انسانی ما، سلول های بنیادی

آینده پژوهی

در سناریوی سوم، ثروتمندان قبل از کاشت جنین آن را بررسی می‌کنند تا فرزندان کمال‌یافته‌تری ایجاد شوند. هم‌چنین به‌منظور پژوهش‌های جدید پزشکی، ژن انسان‌ها به جانوران و گیاهان و یا ژن حیوانات به برخی جنین‌های بشری انتقال داده می‌شود.

آینده پژوهی

آینده فرا انسانی ما، دستکاری ژن ها

دستکاری ژن‌ها
آینده پژوهی

به عقیده‌ی فوکویاما ما در آستانه‌ی ورود به آینده‌ی فراانسانی هستیم که در آن فناوری به ما قدرتی می‌دهد که گوهر انسانی را به‌تدریج تغییر دهیم. سپس در مورد قابلیت دست‌کاری سرشت انسان به خصوص از بعد فلسفی مباحثی مطرح شده است. در ادامه رویکردی عملی در زمینه بیوتکنولوژی بیان شده و راهکارهایی برای استفاده صحیح و مناسب از آن بیان شده است.

این کتاب در ۳۸۴ صفحه توسط فرانسیس فوکویاما نوشته و در ایران، ترانه قطب آن را به فارسی برگردانده است. انتشارات طرح نو نیز در سال ۱۳۹۰ آن را به چاپ رسانیده است. مطالعه این کتاب به علاقه‌مندان آینده پژوهی پیشنهاد می‌گردد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code