امروز۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شیراز

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شیراز

پنج شنبه نوزدهم اسفندماه، مهمان شهر شیراز بودم. من لیسانسم را در رشته مهندسی از دانشگاه صنعتی شیراز گرفتم و بعد از چندین سال، دوباره بخت یارم بود که مهمان این شهر زیبا باشم. تصاویر آینده در آینده پژوهی

موضوع کار، یک کارگاه هشت ساعته در خصوص آینده پژوهی و کاربرد آن برای مدیران شرکت‌های ایرانی بود. کارگاهی که به همت مؤسسه آموزش عالی آزاد ماد برگزار شد. من این استعداد را دارم که هشت ساعت با صدای بلند در زمینه آینده پژوهی و ابعاد مختلف آن حرف بزنم. اما این ویژگی، یک موتور محرکه دارد آن هم اشتیاق و انگیزه شنوندگان برای شنیدن. اشتیاقی که شیرازی‌ها در همه طول جلسه که تا هشت شب طول کشید به من دادند و صد البته که آن‌جا که مدعوین صحبت کردند و سؤال پرسیدند، برای بنده نیز پر از نکات آموزنده بود.

هر چند فرصت نشد تا با همه مدیران آن جمع صحبت کنم اما همان مدت کوتاهی که در زمان‌های استراحت بین جلسه با تعداد کمی از آن‌ها هم‌صحبت شدم کافی بود تا بفهمم که چقدر استعدادهای خوبی در بین مدیران ایرانی وجود دارد و چقدر آینده پژوهی برای آنها حرف دارد برای گفتن.

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شیراز

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شرکت‌های خصوصی
جایگاه آینده پژوهی در کسب و کار

کارگاه با مرور بر کلان‌روندهای تاریخی آغاز شد و بعد از به دست دادن شناختی نسبی از جایگاه امروز ما در میانه این روندها، فضای آینده تا حد زیادی روشن گردید. سپس در این فضا در چهار قسمت بعدی به گفت‌و‌گو نشستیم. یک بخش، مروری کوتاه بود بر مفاهیم آینده پژوهی، بخشی دیگر، مروری بود بر استراتژی‌هایی که ما را برای بازی پیش‌دستانه در آینده آماده می‌کند، یک بخش، مروری بود بر خصوصیات شرکت‌ها و مدیران آینده و بخش نهایی نیز، با مرور بر تعدادی از ایده‌های نو برای کسب و کارهای آینده گذشت.

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شیراز

کارگاه آینده پژوهی؛ نقل داستان‌های آینده برای مدیران
جایگاه آینده پژوهی در برنامه ریزی

از همراهی مدیران مؤسسه ماد به ویژه آقای دکتر جمشیدی، سرکار خانم قریشی و آقای مهندس بقایی‌پور باید تشکر کنم. بدون برنامه‌ریزی ایشان، پنج شنبه آن‌قدر پربار نمی‌شد.

و لازم است از همه کسانی که با دل و جان، شنوای حرف‌های من بوده و تا آخر کارگاه، همراه ماندند، سپاسگزاری نمایم. هرچند آینده پژوهی حرف‌های گفتنی زیادی برای مدیران بخش‌های خصوصی کشور دارد اما حتماً عطش و میلی در وجود این همراهان بود که روز پنج شنبه آخر هفته را آمدند و همراهی کردند. مطمئن هستم آدم‌های آن جلسه آنقدر باهوش بودند که مدت زیادی طول نخواهد کشید و خبرهای خوبی از آن‌ها خواهم شنید. بی صبرانه منتظر آینده ام.

اگر تمایل به برگزاری کارگاه آینده پژوهی در سازمان خود دارید، از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت نمایید:

ثبت درخواست برگزاری کارگاه آینده پژوهی

آینده پژوهی و آینده نگاری

گزارش‌هایی از برخی کارگاه‌های آینده پژوهی را می‌توانید از لینک‌های زیر بخوانید:

کارگاه آینده پژوهی در استانداری
کارگاه آینده پژوهی در شهرداری
کارگاه آینده پژوهی در آموزش و پرورش
کارگاه آینده پژوهی در دانشگاه
کارگاه آینده پژوهی در شرکت گاز
اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. وحید پاسخ

    سلام من پنج شنبه افتخار حضور در کنار شما را داشتم و از میان تمام مباحث شیرین مدیریت به بحثی بی حد جذاب و مهم در مورد آینده پژوهی گوش فرا دادم.
    صحبت من بعد از این آموزش ها این است که من ایده های دارم که در آینده با عمل به دنیا نشان می‌دهم و خواهم گفت این سادگی و کارایی در روز های اول با تمسخر خیلی ها روبرو شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *