امروز۲۹ شهریور ۱۴۰۰
پانسمان-هوشمند

پانسمان هوشمند، نقطه عطفی در بهبود زخم‌ها

در یک مطالعه جدید، محققان مؤسسه فناوری رویال ملبورن (RMIT) در استرالیا یک پانسمان هوشمند مجهز به حسگر ساخته‌اند که می‌تواند به بهبود زخم کمک کند و در صورت عدم بهبودی کامل زخم به بیمار هشدار دهد.

این پانسمان‌های ضد میکروبی همه کاره مجهز به سنسورهای فلورسنت هستند که هنگام شروع عفونت در زیر نور ماورای بنفش به خوبی می‌درخشند و می‌توانند برای نظارت بر روند بهبود زخم استفاده شوند. پانسمان‌های هوشمند خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی هیدروکسید منیزیم را افزایش می‌دهند. هزینه ساخت این پانسمان‌های هوشمند نسبت به پانسمان‌های معمولی کمتر است، اما در برابر باکتری‌ها و قارچ‌ها به همان اندازه مؤثر هستند و قدرت ضد میکروبی آن‌ها تا یک هفته دوام می‌آورد.

Vi Khanh Truong، سرپرست تیم تحقیقاتی می‌گوید: “توسعه پانسمان‌های ضد میکروبی مقرون به صرفه مجهز به حسگرهای داخلی پیشرفت چشمگیری را در مراقبت از زخم‌ها به دنبال دارد”. آینده پژوهی و آینده نگاری

وی افزود: “در حال حاضر تنها راه برای بررسی پیشرفت زخم‌ها برداشتن پانسمان و تعویض مکرر آن است که راهی دردناک و خطرناک است و به عوامل بیماری زا فرصت حمله می‌دهد اما پانسمان هوشمند ما علاوه بر مبارزه با باکتری‌ها و کاهش التهاب برای بهبود زخم‌ها، دارای حسگرهای درخشان برای ردیابی و کنترل عفونت است.” وی اظهار داشت: “امیدواریم با تحقیقات بیشتر، پانسمان‌های چند منظوره ما بخشی از نسل جدید فناوری‌های ارزان قیمت مبتنی بر منیزیم برای مراقبت از زخم‌ها شود”.

آینده پژوهی

هیدروکسید منیزیم

هیدروکسید منیزیم پیش از قرارگرفتن برروی نانو ورقه‌ها

آینده نگاری فناوری

پانسمان نسل جدید

بازار جهانی پانسمان‌های پیشرفته در حال حاضر ۹٫۶ میلیارد دلار ارزش دارد و انتظار می‌رود باتوجه به نوآوری‌های تکنولوژیکی، افزایش تعداد جراحی‌ها و شیوع زخم‌های مزمن ناشی از بیماری‌هایی مانند دیابت، به ۹٫۹ میلیارد دلار برسد. آینده پژوهی پزشکی

اگرچه منیزیم به عنوان یک ضد میکروب، ضد التهاب و بسیار سازگار با محیط زیست شناخته شده است اما تحقیقات عملی چندانی پیرامون نحوه استفاده از آن در پانسمان وجود ندارد.

این اولین مطالعه به منظور توسعه نانوذرات هیدروکسید منیزیم است. محققان نانوالیافی ساخته‌اند که ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ برابر نازکتر از موی انسان هستند. این ورقه‌ها به pH بدن واکنش نشان می‌دهند. این ویژگی، آن‌ها را به سنسورهای ایده آل جهت ردیابی بهبود زخم تبدیل می‌کند.

نانوالیاف در نور ماورای بنفش و در محیط‌های قلیایی به خوبی می‌درخشند و در محیط‌های اسیدی بی‌رنگ می‌شوند که این قابلیت سطح pH را نشان می‌دهد و مراحل بهبود زخم را مشخص می‌کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که نانوالیاف برای سلول‌های انسانی سمی و خطرناک نیستند اما عوامل بیماری زای مقاوم به دارو را از بین می‌برند.

منبع: newsi.icu

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code