امروز۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
آینده پژوهی

مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان

این نوشته به معرفی برخی از مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان خواهد پرداخت و اهداف، چشم‌اندازها و مأموریت‌های آن‌ها در زمینه آینده‌پژوهی و آینده‌نگری را مرور می‌کند.

آینده پژوهی

 آینده پژوهی

 1. موسسه آینده پژوهی (Institute of Futures Studies) دانشگاه کلمبیا (مرکز نیویورک) که در استکهلم سوئد واقع است یک مرکز مستقل میان‌رشته‌ای است که به پژوهش‌های پیشرفته در زمینه علوم اجتماعی پرداخته و چشم‌انداز پژوهش آینده‌گرا را ارتقا داده و تئوری‌ها و متدهای مناسب را توسعه می‌دهد. به علاوه، این موسسه به خاطر پیشگام بودن طی سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰، در «پویش ارزش‌های جهانی» مشهور است و از طریق سمینارها و انتشار پژوهش‌های خود، سعی در گسترش گفتمان عمومی در این زمینه دارد. دانشگاه کلمبیا در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، در جایگاه شانزدهم قرار گرفته است. برای پیگیری آخرین اخبار و مطالعات موسسه آینده پژوهی دانشگاه کلمبیا می‌توانید از این وبسایت بازدید نمایید.

   آینده پژوهی

 1. مرکز تحقیقات آینده پژوهی هاوایی (آینده های هاوایی) (The Hawaii Research Center for Futures Studies (Hawaii Futures))، که توسط مجلس دولت هاوایی در سال ۱۹۷۱ دایر شد، یکی از مشهورترین نهادهای مطالعات آینده، مشاوره و آموزش است. درون دپارتمان‌های علوم سیاسی، دانشکده علوم سیاسی دانشگاه هاوایی در مانوا قرار دارد، طی چهار دهه آموزش آینده پژوهان، در ایجاد و گسترش آینده نگاری آموزشی و قضاوتی و در وارد کردن آینده نگاری و تفکر آینده اندیشی به سازمان‌ها، آژانس‌ها و کسب و کارها در سراسر جهان سودمند بوده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های ملی در رتبه ۱۶۶ قرار گرفته است.

  مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره‌های آینده پژوهی

 1. دانشگاه فناوری سیدنی؛ این دانشگاه در استرالیا واقع‌شده و در رتبه‌بندی سالیانه دانشگاه‌ها، دارای جایگاه هفتاد و چهارم (QS=74) می‌باشد. کشف، حل مسئله، تفکر انتقادی و خلاقیت ویژگی‌هایی است که توسط این دانشگاه به دانشجویان آموزش داده می‌شود. این دانشگاه رویکرد خود را در زمینه تحقیق و یادگیری تلفیق می‌کند، بنابراین دانشجویان نه تنها با پروژه‌های تحقیقاتی بلکه با رویکردهای خلاقیت در تحقیق نیز آشنا می‌شوند. این دانشگاه دانشجویان را در زمینه‌های سلامتی، علم داده، پایداری، کار و صنعت آینده و آینده اجتماعی آشنا می‌کند. این دانشگاه، موسسه‌ای پژوهشی با نام آینده‌های پایدار دارد که در آن از سال ۱۹۹۷ به مطالعه، پژوهش و همکاری با سازمان‌های استرالیایی و بین‌المللی در راستای ایجاد تغییر برای آینده‌های پایدار می‌پردازند. پژوهش‌های کلیدی این موسسه دانشگاهی در زمینه‌های شهری و ساختمانی، تغییرات آب و هوایی، آینده‌های انرژی، آینده‌های غذا، توسعه بین‌المللی، تغییر اجتماعی، حمل و نقل می‌باشد.

 آینده پژوهی

 1. موسسه آینده پژوهی دانشگاه تام‌کانگ در تایوان واقع‌شده است و دارای رتبه جهانی ۵۸۱ در بین دانشگاه‌های دنیاست. هدف از تأسیس این دانشگاه، معرفی حرفه‌های جدید در آینده، معرفی موضوعات جدید در آینده، تحقیق و توسعه موضوعات جدید به‌منظور مقابله با آینده نامشخص و آمادگی برای تحولات جهانی است. بر این اساس، این دانشگاه قصد دارد استعداد‌های پژوهشی را پرورش دهد که قادر به رویارویی با تغییرات جهانی آینده، تفکر آینده‌گرا، ادغام بین‌رشته‌ای و تحقیقات درزمینه‌ی علوم اجتماعی و تجزیه‌وتحلیل برنامه‌ریزی‌های آینده هست. به‌طور خاص هدف آموزشی این موسسه پرورش و ارتقا دانشجویان در موارد زیر است:
 • توانایی دانشجویان برای تغییرات آینده و ادغام بین‌رشته‌ای
 • تفکر آینده‌گرا و توانایی تحقیقات علوم اجتماعی در آن‌ها
 • قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل و برنامه‌ریزی آینده

این موسسه در تلاش است تا بر آموزش‌های اساسی آینده و موضوعات اصلی و هم‌چنین آموزش کامل نظریه‌های آینده تمرکز کند. موسسه تحصیلات تکمیلی آینده پژوهی، به همراه «موسسه آموزش و پژوهش» نیز دوره کارشناسی ارشد را با تمرکز بر آینده پژوهی ارائه می کند. این دانشگاه مجله آینده پژوهی «The Journal of Futures Studies»را منتشر می کند.

 آینده پژوهی

 1. موسسه آینده بشریت دانشگاه آکسفورد (Future of Humanity Institute, Oxford University)، یک موسسه تحقیقاتی چند رشته ای است که محققان را از رشته‌های مختلف به منظور بررسی پرسش های اساسی در مورد بشریت و چشم اندازهای آن، گرد هم می آورد.

   آینده پژوهی

 2. مرکز آینده نگاری استراتژیک و نوآوری دانشگاه OCAD در کانادا واقع‌شده است و در تلاش است تا در آینده یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های تخصصی جهان در زمینه‌های هنری، طراحی و رسانه باشد. این دانشگاه، دانشجویان را با مطالب، داده‌ها، فناوری‌ها، ایده‌ها و چشم‌انداز‌های مختلف بومی درگیر می‌کند تا با تحقیقات، تمرین و یادگیری از دانش بین‌رشته‌ای استفاده کنند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، به‌عنوان هنرمندان، طراحان، متصدیان، کارگزاران فرهنگی و کارآفرینان صنعت در جامعه ظهور خواهند کرد. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی سالانه (Qs) در جایگاه ۱۰۱ است.

   آینده پژوهی

 3. دانشگاه FH Aachen از دانشگاه‌های علوم کاربردی در آلمان است، در زمینه‌های آینده انرژی، تحرک و علوم زندگی فعالیت می‌کند. دانشگاه از طریق همکاری نزدیک با مشاغل کوچک و متوسط و شرکت‌های تجاری در توسعه محصولات ایجاد کارآفرینی می‌کند. دانشجویان با به‌کارگیری دانش و مهارت‌های روان‌شناختی مربوط به تحقیقات خود در توسعه تجارت و صنعت محلی مشارکت می‌کنند. جایگاه این دانشگاه در رتبه‌بندی سالانه ۱۳۸، در جهان ۷۹ و رتبه علمی آن بین دانشگاه‌های جهان در بازه ۲۰۱ تا ۳۰۰ است.

   آینده پژوهی

 4. لابراتوار پژوهش در چشم‌انداز و استراتژی در کنسرواتوار هنر و فنون، پاریس، (The Laboratory for Investigation in Prospective and Strategy at Conservatoire des Arts et Metiers, Paris)، یک پیشتاز جهانی در سناریونگاری، مدیریت راهبردی، عدم قطعیت‌ها و روندهای آینده، روش های آینده نگاری و آینده پژوهی است. هم‌چنین دوره های تحصیلات تکمیلی را در آینده پژوهی کاربردی، ارزیابی و مطالعات آینده در فناوری ارائه می دهد.

   آینده پژوهی

 5. دانشکده کسب و کار و تجارت (The Faculty of Business and Enterprise)، دانشگاه فناوری سوینبرن، اکنون با «موسسه آینده نگاری استرالیایی» مشهور مشارکت می کند، که بستر پیشرفت آینده پژوهی در دهه ۹۰ بود. اکنون عرصه «آینده اندیشی یکپارچه» است و برنامه آینده پژوهی پویایی دارد.

   آینده پژوهی

 6. دانشگاه (University of Sunshine Coast)، استرالیا، مکان یادگیری اقدام پیش بینانه است. اساتید هنر و علوم اجتماعی چندین برنامه کارشناسی ارشد و دکتری در آینده پژوهی ارائه می دهند.

  مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره‌های آینده پژوهی

مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان

۱۱٫ دانشگاه کوروینوس (The Corvinus University) واقع در بوداپست با رتبه سالیانه ۸۱۰، نسلی از آینده پژوهان اروپای شرقی را پرورش داده است. مأموریت این دانشگاه، پرورش،آموزش مطالعات آتی و تقویت تطبیق عملی نتایج علمی است. از جنبه‌های علمی این دانشگاه، کمک به پاسخگویی به سوا لات دوربرد در مورد وضعیت بحرانی و تهدیدآمیز اقتصادی-اجتماعی، هماهنگی با جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، فناوری، زیست‌محیطی و کمک به تصمیم‌گیرندگان برای تحقیق در مورد آینده است. یکی از اهداف اصلی این دانشگاه بهبود جهت‌گیری آینده و مهارت‌های تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی در دانشجویان است. این دانشگاه برنامه های موثر و بسیار مطلوبی برای دانشجویان دوره لیسانس و کارشناسی ارشد دارد.

 آینده پژوهی

 1. دانشگاه اکسترنادو کلمبیا (Universidad Externo de Colombia)، بوگوتا، یکی از پیشگامان آینده پژوهی در آمریکای لاتین است. دوره های آن بر آینده پژوهی نظری و عملی تأکید دارد.

   آینده پژوهی

 1. دپارتمان آینده پژوهی دانشگاه کرالا (Department of Futures Studies, University of Kerala)، مرکز اصلی مطالعه و آموزش آینده پژوهی در هند است. در سال ۹۱-۱۹۹۰ به فرمان دولت تأسیس شد، بسیاری از فارغ‌التحصیلان آن در حال حاضر مشاغل سطح متوسط و برتر را در شرکت‌های مختلف چندملیتی، ادارات و سازمان‌های دولتی در دست گرفته‌اند . این دپارتمان، تحقیقات در زمینه مدیریت فناوری و پیش بینی، پویایی های نظام و مدلسازی و شبیه سازی را پیگیری می‌کند و دوره های ارشد و دکتری را در آینده پژوهی با تأکید بر مدیریت فناوری ارائه می‌کند.

   آینده پژوهی

 2. برنامه آینده پژوهی (Futures Program) در دانشگاه هادسون، تگزاس، نهاد عمده دیگری در ایالات متحده آمریکا به منظور آموزش نسلی از آینده پژوهان است. این نهاد به آموزش در حوزه آینده پژوهی و روش شناسی به اشکال گوناگون می‌پردازد.

   آینده پژوهی

 3. دانشگاه هوستون (university of houston) در زمینه آینده‌نگاری دوره‌ کارشناسی ارشد برگزار می‌کند. آینده‌ نگر‌های حرفه‌ای برخلاف پیش‌بینی کنندگان و برنامه‌ریزان سنتی که تغییرات را با نگاه شرایط و روند‌های موجود می‌بینند، بر تغییرات سیستمی و تحولاتی تأکید می‌کنند. دانشگاه هوستون در ایالت متحده آمریکا (تگزاس) واقع‌شده است و در رتبه ۲۳۴ رتبه‌بندی جهانی جای گرفته است. این دانشگاه، همکاری و نوآوری با دیدگاه‌های مختلف در مورد چشم‌انداز درزمینه‌ی تجارت و بازاریابی، علم مصرف‌کننده و خرده‌فروشی را فراهم می‌کند. تجربه نشان می‌دهد که تقاضا برای فارغ‌التحصیلان در حوزه‌ی پیش‌بینی استراتژی در بخش‌های تجاری و دولتی همچنان رو به افزایش خواهد بود. دوره‌های آموزشی این دانشگاه، به پیش‌بینی و برنامه‌ریزی تغییرات ناپیوسته، تحلیل تغییرات سریع در محیط‌های خارجی و استفاده از تفکر سیستمی در راستای افزایش فرصت‌ها متمرکز است.

   آینده پژوهی

 4. دانشگاه ترکو فنلاند (University of Turku)، به دلیل تحقیقات مؤثر، الهام بخشیدن به تجارب یادگیری، تفکر آینده‌نگر و همکاری همه‌جانبه با ذی‌نفعان شناخته‌شده و دارای رتبه جهانی ۳۳۹ است. آکادمی آینده اندیشی (Finland Futures Academy) ترکو، یک شبکه دانشگاهی و یکی از موسسات آینده پژوهی برجسته در جهان است، و یک «برنامه آینده پژوهی» در سراسر فنلاند ارائه می دهد و رهبران مسئول را برای مشاغل ملی و بین‌المللی و بخش دولتی فنلاند آموزش می‌دهد. این دانشگاه از مشاغل کارآفرینانه، نوآورانه و مسئولانه حمایت می‌کند و جامعه پایدار تولید می‌کند. از چشم‌اندازهای این دانشکده می‌توان به تاکید بر تحقیقات تأثیرگذار، استفاده از تجارب یادگیری، ذهن آگاه پیش‌بینی‌شده و همکاری‌های موفق با سازمان‌های خارجی اشاره کرد. از ارزش‌های این دانشکده نیز نگاه آینده‌نگرا داشتن، و پرورش و ارتقا ذهنیت آینده‌گرا و خلاقیت در دانشجویان است.

   آینده پژوهی

 5. موسسه آینده پژوهی دانشگاه کسب و کار استلن بوش، تنها موسسه دانشگاهی در آفریقا است که برنامه‌هایی را در رابطه با مطالعات آینده ارائه می‌دهد. برنامه‌ها با فرمی ارائه می‌شوند که دانشجویان را قادر می‌سازد که در هنگام تحصیل کار کنند.

  برنامه‌های مطالعاتی درزمینه‌ی آینده به دانشجویان این دانشگاه کمک می‌کند تا مهارت‌های تصمیم‌گیری مبتکرانه و دوربرد را برای کاهش خطرات و شناسایی فرصت‌ها ایجاد کنند. برنامه‌های آینده‌پژوهی این دانشگاه مهارت‌های زیر را فراهم می‌کند:

  • تصمیمات استراتژیک برای بلند‌مدت بگیرید؛
  • آینده مطلوب ایجاد کنید؛
  • با تغییر سریع و افزایش پیچیدگی مقابله کنید؛
  • به یک آینده‌شناس حرفه‌ای واجد شرایط تبدیل شوید.

    آینده پژوهی

 6. دانشگاه استراثکلاید، تفکر سناریو را برای افراد و گروه‌ها فراهم می‌کند تا با تهدیدات و فرصت‌های آینده و تأثیرات احتمالی آن‌ها بر سازمان یا جامعه روبه روشوند. این دانشگاه تفکر سناریو را در ذهن دانشجویان پرورش می‌دهد، تفکر سناریو می‌تواند هوشیاری را در تفکر استراتژیک تسهیل کند در این صورت آینده‌های جایگزین از طریق سناریو اندیشیده می‌شوند و گزینه‌های استراتژیک متعاقباً می‌توانند در برابر این آینده ارزیابی شوند. این دانشگاه در انگلیس واقع‌شده است و رتبه سالیانه آن میان دانشگاه‌ها ۲۹۶ می‌باشد.

   آینده پژوهی

 7. دانشگاه رجنت (Regent university)، واقع در ایالات متحده آمریکا در جایگاه ۲۸۱ دانشگاه‌‌های ملی قرار گرفته و به دانشجویان پیچیدگی‌های تغییر سازمانی و نحوه هدایت ابتکارات استراتژیک را در هنگام شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های آینده آموزش می‌دهد. این دانشگاه به دانشجویان کمک می‌کند تا یک تیم سناریو نگاری را تشکیل دهند و روند‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنند و استراتژی سازمانی را در برابر طیف وسیعی از آینده‌های احتمالی آزمایش کنند. هم‌چنین با شناسایی سهام و جریان، پیوند‌ها و حلقه‌ها، پیچیدگی‌های سازمان را نقشه‌برداری کنند و سپس از مدل‌های رایانه‌ای برای تولید سناریو‌های جایگزین استفاده کنند.

   آینده پژوهی

 1. دانشگاه UPB، در کشور کلمبیا با رتبه سالیانه ۵۵۱ ز دیگر دانشگاه‌هایی است که به آینده پژوهی می‌پردازد. اساتید این دانشگاه به‌گونه‌ای به دانشجو آموزش می‌دهند که دانشجو استراتژی را در ارتباط با موضوع فرآیندهای برنامه‌ریزی درک نماید، هدف اصلی این دانشگاه پرورش دانشجویانی است که می‌توانند آینده‌های مطلوب را طراحی کرده و راهکارهایی تدوین کنند که منجر به بهبود سازمان‌ها شود. این دانشگاه به دنبال تکمیل آموزش افرادی است که کاملاً متعهد به محیط اجتماعی و پایداری هستند هم‌چنین دانشجویان را در زمینه‌های حرفه‌ای قرار می‌دهد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بر اساس پیوندی که دانشگاه با محیط اجتماعی، تحقیقاتی و تولیدی ایجاد می‌کند، دانش خود را در طول دوره تحصیلی در محیط‌های تحقیقاتی به‌کارگیرند.

   آینده پژوهی

 2. دانشگاه فناوری بولیوار واقع در کشور کلمبیا، با هدف آموزش دانشجو در حوزه‌ برنامه‌ریزی استراتژیک و آینده‌نگری، ارائه آموزش جامع تخصصی باکیفیت بالا، با متدولوژی و محتوای مربوط به برنامه‌ریزی استراتژیک و روش آینده‌نگری است، این دانشگاه می‌خواهد دانشجویانی را پرورش دهد که با چالش‌های تغییر محیط، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی آشنا باشند.

   آینده پژوهی

 3. دانشگاه لوکنام فرانسه (le CNAM University)، با توجه به این‌که محیط اطراف ما در حال تغییر است و سازمان‌ها اعم از دولتی و خصوصی به دنبال راه‌های جدیدی برای ادامه توسعه و برآورده کردن انتظارات ذی‌نفعان مختلف خود هستند، این دانشگاه قصد دارد دانشجویان را با چالش‌های دائمی روبه‌رو می‌کند که باعث می‌شود آن‌ها به‌طور عمیق در نحوه دیدن و انجام کار خود تجدیدنظر کنند و پیش‌بینی و نوآوری را سرلوحه کار خود قرار دهند.

   آینده پژوهی

 4. دانشکده مدیریت نوآوری و توسعه تجارت آرهوس (Aarhus university) در دانمارک با رتبه سالیانه ۱۴۵، دانشجویان کارشناسی ارشد اقتصاد و مدیریت تجارت، مدیریت نوآوری و توسعه تجارت را برای عواملی هم‌چون عوامل تغییر، کارآفرینی و نوآوری آموزش می‌دهد. فارغ‌التحصیلان با شناسایی ایده‌های جدید، محصول/خدمات جدید را تعریف می‌کنند و هم‌چنین فرصت‌هایی که رشد و ارزش آتی را برای مشاغل جدید و موجود ایجاد می‌کند را به وجود می‌آورند.

دانشجویان می‌توانند بر اساس جدیدترین دانش در مورد فرآیند‌های نوآوری وکارآفرینی، به‌ عنوان توسعه‌دهندگان مشاغل، مدیران پروژه یا کارآفرینان ایده‌ها، سرمایه‌گذاری‌های خلاقانه را در تنظیمات مختلف مدیریت کنند.

دوره‌های مختلف برگزارشده به دانشجویان می‌آموزد که چگونه با رویکرد خلاقانه، مسئله را حل کنند، تئوری‌های آموزش داده‌شده  را به‌صورت عملی  تجربه کنند و در حوزه‌های مختلف دانش همکاری کنند. مقطع کارشناسی ارشد در تماس نزدیک با مؤسسات و با ترکیبی از سخنرانی‌ها، تکالیف و کار مفید با پرونده‌ها و پروژه‌ها تدریس می‌شود.

اگر به آینده پژوهی علاقه‌مند شده‌اید، بخوانید

آینده پژوهی چیست و چه نیست؟

مراکز دانشگاهی ارائه دهنده دوره های آینده پژوهی در جهان

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. ترابی پاسخ

  سلام با تشککر از اطلاعات جامع ؛ نمونه پژوهش های انجام شده بر اساس تحلیل روند در حوزه کسب وکار را چگونه پییداکنم

 2. ترابی پاسخ

  سلام با تشکر از اطلاعات جامع ؛ لطفا نمونه پژوهش های انجام شده بر اساس تحلیل روند را معرفی نمایید.

 3. سمیه آریانی پاسخ

  سلام
  ممنون میشم دانشگاه های معتبر در زمینه آینده پژوهی در صنعت و به روزترین منابعی که تدریس می کنند را معرفی کنید.
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *