امروز۱۰ مهر ۱۳۹۹
کلان روندهای فناوری در آینده

۲۰ کلان روند فناورانه که در دهه آینده، تعیین‌کننده هستند

در دهه پیش رو، موج‌های نمایی پیشرفت‌های فناورانه یکی پس از دیگری از راه می‌رسند. در میان امواج روندهای فناوری ، ۲۰ کلان روند فناوری وجود دارد که می‌توانند صنایع (قدیمی و جدید)  را به کلی متحول کرده، نسل آینده کسب و کار و چالش‌های معاصر را بازتعریف کرده و معیشت ما را کاملا تغییر دهند.

از جمله این کلان روندهای فناوری می‌توان به افزایش طول عمر انسان، رشد اقتصادی هوشمند، همکاری میان هوش مصنوعی و انسان، کشاورزی سلولی شهری و رابط‌های مغزی و رایانه‌ای با پهنای باند بالا اشاره کرد که این‌ها تنها گوشه‌ای از این کلان روندهای فناوری است.

اینجاست که کارآفرینان چیره‌دست و تیم‌هایشان باید فراتر از پیامدهای فوری یک فناوری خاص بیاندیشند و فرصت‌های شغلی با ابعادی به بزرگی گوگل را به تسخیر خود در بیاورند.

به دهه جدید از رونق‌های تکنولوژیکی مهارنشدنی، لحظه‌های بی‌نظیر تاریخی و فراوانی فوق‌العاده خوش آمدید.

بیاید به این دهه قدم بگذاریم…

کلان روندهای فناوری برای دهه ۲۰۲۰

۱) افزایش مداوم ثروت جهانی

کلان روندهای فناوری - افزایش ثروت جهانی

تعداد افراد در فقر شدید هم‌چنان رو به کاهش و جمعیت افراد با درآمد متوسط ​​هم‌چنان رو به افزایش است. این فراروند با هم‌گرایی اینترنت با پهنای باند بالا و کم‌هزینه، هوش مصنوعی در فضای ابری و دسترسی روزافزون به آموزش‌ها با کمک هوش مصنوعی و مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر هوش مصنوعی هدایت می‌شود. کالاها و خدمات روزمره (امور مالی، بیمه، آموزش و سرگرمی) در حال دیجیتالی شدن هستند و به لطف میلیاردها دستگاه موبایل در دسترس همگان قرار گرفته اند.

۲) شبکه ارتباطی پرسرعت جهانی همه‌کس و همه‌چیز را در همه‌جا و با هزینه بسیار کم متصل خواهد کرد

اتصال جهانی در آینده- کلان روندهای فناوری

استقرار مجوزدار و بدون مجوز ۵G، به‌علاوه راه‌اندازی تعداد زیادی از شبکه‌های ماهواره‌ای جهانی (OneWeb ، Starlink، و غیره) به ما امکان ارتباطات همه‌جانبه و کم‌هزینه برای همه و در همه‌جا را به‌وسیله اتصال تریلیون‌ها دستگاهِ به هم پیوسته داده است و اتصال با سرعت بالای امروزی، قابلیت آنلاین بودن بالغ بر سه میلیارد نفر را فراهم کرده و ده‌ها تریلیون دلار ارزش اقتصادی ایجاد کرده است.

این فراروند با همگرایی پرتاب‌های کم‌هزینه به فضا، پیشرفت سخت افزاری، شبکه‌های ۵G، هوش مصنوعی، علم مواد و افزایش توان محاسباتی به پیش رانده می‌شود.

۳) میانگین عمر سالم بشر بیش از ۱۰ سال افزایش می‌یابد

سلامت در آینده - کلان روندهای فناوری

ده‌ها راه حل بیوتکنولوژیکی و دارویی که در حال تغییر روند بازی هستند (در حال حاضر در فاز اول، دوم یا سوم کارآزمایی بالینی هستند)، در این دهه در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند و سلامت انسان را تا یک دهه افزایش می‌دهد. این فن‌آوری‌ها شامل ترمیم منبع سلول‌های بنیادی، دستکاری (اعمال نفوذ) مسیر wnt، داروهای سنولیتیک، نسل جدیدی از واکسن‌های اندو (endo)، GDF-11 و مکمل  NMD / NAD + هستند. مادامی‌که یادگیری ماشین هم‌چنان رو به بلوغ می‌گذارد، هوش مصنوعی قرار است نامزدهای بی‌شماری از داروهای جدید را برای آزمایش‌های بالینی رونمایی کند. این فراروند با هم‌گرایی توالی ژنوم، فن‌آوری‌های CRISPR، AI ، محاسبات کوانتومی و داروهای سلولی هدایت می‌شود.

۴) عصر فراوانی سرمایه، شاهد دسترسی فزاینده به سرمایه در همه‌جا خواهیم بود

سرمایه گذاری در جهان- کلان روندهای فناوری

از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ (و احتمالاً در سال ۲۰۱۹)، وضعیت جهان در سرمایه شروع کسب و کار، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سرمایه‌های صندوق ثروت ملی به اوج رسید. در حالی که به دنبال رکودهای بعدی در آینده، این روند با فراز و نشیب‌هایی همراه خواهد بود، انتظار می‌رود مسیر کلی صعودی خود را ادامه دهد. وفور سرمایه به سرمایه‌گذاری و آزمایش ایده‌های کارآفرینانه دیوانه‌کننده منجر می‌شود که به نوبه خود نوآوری را تسریع می‌کند. پیش از این، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که دسترسی به سرمایه را برای کارآفرینان در سراسر جهان دموکراتیزه می‌کند، انجام شود. این فراروند توسط همگرایی اتصال جهانی، کاهش وابستگی اقتصادها به مواد، تنزل قیمت پول و دموکراتیک‌سازی هدایت می‌شود.

دهه آینده، فرصتی بی‌بدیل را در پیش چشم کارآفرینان خلاق می‌گشاید تا ایده‌های نوآورانه خود را با استفاده از فناوری‌های نوظهور ‌به ورطه عمل آورند. از این رو مدل‌های کسب و کار نیز دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد که نوشته مدل های کسب و کار آینده ؛ تحول در زندگی و کار به این موضوع پرداخته است.

۵) واقعیت افزوده و شبکه فضایی در همه‌جا گسترش می‌یابند

واقعیت افزوده- کلان روندهای فناوری

ترکیبی از واقعیت افزوده (نتیجه وب ۳٫۰ و یا وب فضایی) و شبکه‌های ۵G  (با ارائه سرعت اتصال ۱۰۰ مگابایت در ثانیه – ۱۰ گیگابایت در ثانیه) نحوه زندگی روزمره ما را تغییر می‌دهند و صنایع را از خرده‌فروشی و تبلیغات گرفته تا آموزش و سرگرمی تحت تأثیر قرار می‌دهد. مصرف‌کنندگان در طول روز در دنیای جدید هوشمند و مجازی  در سراسر جهان به بازی، یادگیری و خرید می‌پردازند. این فرا روند با همگرایی پیشرفت‌های سخت‌افزاری، شبکه‌های ۵G، هوش مصنوعی، علم مواد و افزایش توان محاسباتی به پیش رانده می‌شود.

۶) همه‌چیز هوشمندانه است، هوشمندی در همه چیز گنجانده شده است

هوشمندی فزاینده در آینده- کلان روندهای فناوری

قیمت تراشه‌های یادگیری تخصصی ماشین با افزایش تقاضای جهانی به سرعت کاهش می‌یابد. همراه با انفجار سنسورهای میکروسکوپی کم‌هزینه و استقرار شبکه‌های پهنای باند، ما به دهه‌ای می‌رویم که در آن هر دستگاه هوشمند می‌شود. اسباب بازی کودک شما، چهره و نام او را به خاطر می‌آورد. هواپیماهای بدون سرنشین کودکان شما با اطمینان و کوشش، تمام بچه‌ها را در جشن تولد دنبال می‌کنند و از آنها فیلم می‌گیرند. لوازم خانگی به فرامین صوتی پاسخ می‌دهند و نیازهای شما را پیش‌بینی می‌کنند.

۷) هوش مصنوعی به سطح هوش انسانی خواهد رسید

هوش مصنوعی و هوش انسانی- کلان روندها فناوری

همان‌طور که ری کورزویل (Ray Kurzweil)، آینده‌پژوه و متخصص فناوری پیش‌بینی کرده است که هوش مصنوعی در این دهه (تا سال ۲۰۳۰) به سطح کارایی هوش انسانی خواهد رسید. در طی دهه ۲۰۲۰، الگوریتم‌های هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین به طور فزاینده‌ای از منبع آزاد و در دسترس بر روی ابر ساخته می‌شوند و به هر فردی که به اینترنت متصل باشد، اجازه می‌دهد توانایی شناختی خود را تکمیل کند، ظرفیت حل مسئله خود را تقویت کرده و سرمایه‌های جدیدی را با کسری از هزینه‌های کنونی بسازد.

این فراروند با همگرایی اتصال به پهنای باند جهانی، شبکه‌های عصبی و محاسبات ابری به پیش رانده می‌شود. هر صنعتی همانند طراحی صنعتی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و سرگرمی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

۸) همکاری هوش مصنوعی و انسان در همه حرفه‌ها فراگیر خواهد شد

همکاری انسان و هوش مصنوعی- کلان روندهای فناوری

ظهور پلتفرم‌های هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس (AIaaS) باعث می‌شود انسان در هر جنبه و هر سطحی از کار و در هر صنعتی با هوش مصنوعی همکاری کند. هوش مصنوعی در فعالیت‌های روزمره کسب و کار وارد می‌شود، به عنوان همکار شناختی به کارمندان کمک می‌کند- از وظایف خلاقِ پشتیبانی گرفته تا تولید ایده‌های جدید و مقابله با نوآوری‌های غیرقابل دستیابی قبلی. در برخی زمینه‌ها، همکاری با هوش مصنوعی حتی یک الزام محسوب می‌شود. به عنوان مثال در آینده، انجام برخی از تشخیص‌ها بدون مشورت با هوش مصنوعی ممکن است نادرست تلقی شود.

ظهور نسلی نو از فناوری‌ها ما را وارد انقلاب صنعتی چهارم نموده و کسب و کار و مشاغل آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد، با مطالعه نوشته انقلاب صنعتی چهارم و پیامدهایش در این مقوله اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

۹) بیشتر افراد برای بهبود کیفیت زندگی، خود را با یک پوسته نرم‌افزاری شبیه به JARVIS تطبیق می‌دهند

با گسترش عملکرد سرویس‌هایی چون Alexa ،Google Home و Apple Homepod، این‌گونه سرویس‌ها در نهایت سفر به ورای خانه را امکان‌پذیر کرده و ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به پروتز شناختی شما تبدیل می شوند. یک پوسته نرم‌افزاری امن مانند JARVIS را تصور کنید که به شما اجازه می‌دهد که به تمام مکالمات خود گوش دهید، ایمیل خود را بخوانید، مواد شیمیایی خون خود را رصد کنید و با دسترسی به چنین داده‌هایی، این پوسته‌های نرم‌افزاری که با هوش مصنوعی اجرا می‌شوند توانایی خواهند داشت تا اولویت‌های شما را یاد بگیرد، نیازها و رفتار شما را پیش‌بینی کند، برای شما خرید کرده، سلامتی شما را پایش نموده و به شما در حل مسئله به‌منظور حمایت از اهداف میان‌مدت و بلندمدتتان یاری می‌رساند.

۱۰) انرژی تجدیدپذیر فراوان و ارزان در سطح جهانی

انرژی تجدیدپذیر در دسترس- کلان روندهای فناوری

ادامه پیشرفت‌های دنباله‎‌دار در شبکه‌های خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی، هیدروالکتریک، هسته‌ای و بومی‌سازی‌شده، بشریت را به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر ارزان، فراوان و قابل دسترس در همه‌جا سوق می‌دهد. قیمت هر کیلووات ساعت برای انرژی‌های تجدیدپذیر به زیر یک سِنت در هر کیلووات ساعت کاهش می‌یابد، دقیقاً همانطور که ذخیره‌سازی به کمتر از سه سنت در هر کیلووات ساعت کاهش می‌یابد و در نتیجه بیشترین جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی در سطح جهان رخ می‌دهد. از آنجایی که فقیرترین کشورهای جهان آفتابگیرترین‌ها در جهان هستند، دموکراتیک کردن فن‌آوری‌های جدید و سنتی ذخیره‌سازی، باعث بخشیدن انرژی فراوانی به کسانی که از قبل در نور آفتاب غرق شده‌اند، خواهد شد.

۱۱) صنعت بیمه از “بهبود پس از ریسک” به “پیشگیری از ریسک” تبدیل می‌شود

صنعت بیمه در آینده- کلان روندهای فناوری

امروزه، بیمه آتش‌سوزی پس از اینکه خانه شما آتش بگیرد، پرداخت خواهد شد، بیمه عمر بعد از مرگ، به وراث شما حق بیمه پرداخت می‌کند و بیمه درمانی (که واقعاً بیمه درمانی است) فقط بعد از بیمار شدن پرداخت می‌کند. در دهه آینده، نسل جدیدی از ارائه‌دهندگان بیمه، از همگرایی یادگیری ماشین، سنسورهای همه جا حاضر، توالی ژنوم کم‌هزینه و رباتیک برای تشخیص ریسک، جلوگیری از فاجعه و تضمین ایمنی قبل از انجام هرگونه هزینه استفاده می‌کنند.

۱۲) وسایل نقلیه خودران و اتومبیل‌هایی که می‌توانند پرواز کنند مسافرت‌های انسانی را بازتعریف خواهند کرد (به زودی خیلی سریع‌تر و ارزان‌تر)

اتومبیل های خودران- کلان روندهای فناوری

در دهه پیش رو، وسایل نقلیه کاملاً بدون راننده، اتومبیل به عنوان ناوگان‌های خدماتی، و اشتراک هوایی (اتومبیل‌های با قابلیت پرواز) در اکثر کلان‌شهرها عملیاتی خواهند شد. هزینه حمل و نقل ۳-۴ برابر کاهش می‌یابد و املاک و مستغلات، امور مالی، امور بیمه، اقتصاد مواد و برنامه‌ریزی شهری را دگرگون می‌کند. به وسیله این نوع از آینده سفرهای انسانی، جایی که شما زندگی می‌کنید، کار می‌کنید و اینکه اوقات خود را چگونه می‎گذرانید، همگی به‌طور اساسی تغییر شکل خواهند داد. بچه‌ها و والدین سالخورده شما هرگز رانندگی نخواهند کرد.

این فراروند با همگرایی یادگیری ماشین، سنسورها، علم مواد، پیشرفت در ذخیره‌سازی باتری و اتصالات پرسرعت(گیگابایتی) جهان‌گیر به پیش رانده خواهد شد.

۱۳) تولید درصورت تقاضا و تحویل در صورت تقاضا “اقتصاد فوری چیزها” را به‌وجود خواهد آورد

اقتصاد فوری چیزها- کلان روندهای فناوری

ساکنان شهری یاد می‌گیرند تا انتظار اجرای فوری سفارشات جزئی (خرده‌فروشی) خود را داشته باشند زیرا سرویس‌های تحویل پهپاد و روباتیک، محصولات مورد نظر را از انبارهای محلی تهیه کرده و درب منزل به شما تحویل می‌دهند. علاوه بر این با استقرار تولید دیجیتال منطقه‌ای براساس تقاضا (مزارع چاپ سه بعدی)، محصولات را می‌توان طی چند ساعت، در هر مکان و در هر زمانی دریافت کرد.

این فراروند با همگرایی شبکه‌ها، چاپ سه بعدی، روباتیک و هوش مصنوعی  به پیش رانده می‌شود.

۱۴) توانایی حس کردن و دانستن هر چیزی، در هر زمان و هر مکان

آگاهی از همه چیز در آینده- کلان روندهای فناوری

ما به سرعت به دوره‌ای نزدیک می‌شویم که ۱۰۰ میلیارد سنسور (اینترنت همه‌چیز) همه جوانب محیط‌های ما را در همه زمان‌ها کنترل و آن را حس می‌کند (تصویربرداری می‌کند، گوش می‌دهد، اندازه‌گیری می‌کند). ماهواره‌های تصویربرداری جهانی، هواپیماهای بدون سرنشین، LIDARهای اتومبیل‌های خودران که همانند سیستم رادار هستند و دوربین‌های هدستی واقعیت افزوده که به جلو نگاه می‌کنند، همه بخشی از یک ماتریس سنسور جهانی هستند که در کنار هم این امکان را به ما می‌دهند تا از هر چیز، در هر زمان و هر مکان اطلاع داشته باشیم.

 این فراروند با همگرایی حسگرهای زمینی، جوی و فضایی، شبکه‌های داده گسترده و یادگیری ماشین به پیش رانده می‌شود.

در چنین آینده‌ای، مهم‌ترین چیز”آنچه شما می‌دانید” نیست، بلکه مهم‌ترین چیز “کیفیت سؤالاتی است که شما می‌پرسید”.

۱۵) اختلال در تبلیغات

اختلال در تبلیغات و هوش مصنوعی- کلان روندهای فناوری

هرچه هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در زندگی روزمره ما جای خود را باز می‌کند، هوش مصنوعی اختصاصی شما به زودی اینکه شما چه چیزی می‌خواهید را بهتر از خودتان درک خواهد کرد. به نوبه خود، ما برای اتخاذ تصمیمات خرید خود به هوش مصنوعی اعتماد خواهیم کرد و خرید خود را به دستیاران شخصی با قابلیت هوش مصنوعی می‌سپاریم. هوش مصنوعی شما ممکن است بر اساس خواسته‌های گذشته، کمبودهای فعلی، مکالماتی که به هوش مصنوعی خود اجازه داده‌اید گوش کند یا با ردیابی مرکز توجه دانش‌آموزان خود روی یک رابط مجازی، خریدهایی انجام دهد (یعنی توجه شما را جلب کند). در نتیجه، برای صنعت تبلیغات – که معمولاً برای جلب توجه شما (خواه در Superbowl یا از طریق موتورهای جستجو) رقابت می‌کند – بسیار سخت خواهد بود که روی هوش مصنوعی شما تأثیر بگذارد.

این فراروند توسط همگرایی یادگیری ماشین، حسگرها، واقعیت افزوده و شبکه ۵G هدایت می‌شود.

۱۶) کشاورزی سلولی از آزمایشگاه به داخل شهرها منتقل می‌شود و پروتئین باکیفیتی را ارزانتر و سالم‌تر تهیه می‌کند

کشاورزی سلولی در آینده- کلان روندهای فناوری

 دهه آینده شاهد تولد اخلاقی‌ترین، مغذی‌رین و سازگار با محیط‌زیست‌ترین سیستم تولید پروتئین که توسط بشر ساخته شده است، خواهد بود. “کشاورزی سلولی” مبتنی بر سلول‌های بنیادی اجازه تولید گوشت گاو، مرغ و ماهی را در هر کجا، در صورت تقاضا، با محتوای غذایی بسیار بالاتر و هم‌چنین ردپای محیطی به مراتب پایین‌تر از گزینه‌های دامی سنتی فراهم می‌آورد.

این فراروند با همگرایی بیوتکنولوژی، علوم مواد، یادگیری ماشین و AgTech فعال می‌شود.

۱۷) رابط‌های مغزی-رایانه‌ای با پهنای باند بالا برای مصارف عمومی به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود

رابط مغزی رایانه ای - کلان روندهای فناوری

ری کورزویل (Ray Kurzweil)، آینده‌پژوه و متخصص فناوری پیش‌بینی کرده است که در اواسط دهه ۲۰۳۰، ما اتصال نئوکورتکس انسان به ابر را آغاز خواهیم کرد. در دهه آینده پیشرفت فوق العاده‌ای در این جهت مشاهده خواهد شد، در ابتدا به افراد دارای آسیب نخاعی کمک می‌کند و در نتیجه بیماران هم توانایی حسی و هم کنترل حرکتی را بازیابی می‌کنند. با این وجود فراتر از کمک به کسانی که عملکرد حرکتی خود را از دست داده‌اند، چندین پیشگام BCI اکنون در تلاشند تا توانایی‌های شناختی پایه خود را تکمیل کنند و به دنبال پتانسیل افزایش سنسور، حافظه و حتی هوش هستند.

این فراروند با همگرایی علم مواد، یادگیری ماشین و روباتیک امکان‌پذیر است.

۱۸) واقعیت مجازی با رزولوشن بالا، خرید و فروش موارد جزئی (خرده‌فروشی) تا املاک و مستغلات را دگرگون خواهد کرد

واقعیت مجازی در آینده - کلان روندهای فناوری

هدست‌های واقعیت مجازی با وضوح بالا و سبک، به افراد در خانه این امکان را می‌دهد تا با نشستن راحت در اتاق نشیمن خود، همه چیز را از لباس گرفته تا املاک و مستغلات خریداری کنند. به لباس جدید نیاز دارید؟ هوش مصنوعی شما اندازه‌های بدنی دقیق شما را می‌داند و می‌تواند یک نمایش مد را با نماد مجازی(آواتار) شما با ۲۰ طرح مختلف اجرا کند. آیا می‌خواهید ببینید مبلمان شما چگونه می‌تواند داخل خانه‌ای که آنلاین مشاهده می‌کنید، به نظر برسد؟ مشکلی نیست! هوش مصنوعی شما می‌تواند این کار را همراه با راهنما به شما ارائه دهد. این فرا روند با همگرایی واقعیت مجازی(VR)، یادگیری ماشین و شبکه‌های پهنای باند فعال می‌شود.

۱۹) افزایش تمرکز بر پایداری و محیط‌زیست

کلان روندهای فناوری - پایداری در آینده

افزایش آگاهی محیط‌‌‌‌‌‌زیست جهانی و نگرانی از گرم شدن کره زمین، شرکت‌ها را به سمت سرمایه‌گذاری در پایداری، هم از نظر ضرورت و هم برای اهداف بازاریابی سوق می‌دهد. پیشرفت در علم مواد، توسط هوش مصنوعی امکان‌پذیر است و به شرکت‌ها امکان می‌دهد کاهش چشمگیری در ضایعات و آلودگی‌های زیست‌محیطی داشته باشند. زباله‌های یک شرکت به مرکز سود شرکتی دیگر تبدیل می‌شود.

 این فراروند با همگرایی علم مواد، هوش مصنوعی و شبکه های پهن‌باند فعال می‌شود.

۲۰) CRISPR و ژن‌های درمانی بیماری را به حداقل می‌رساند

ژن درمانی و CRSPR- کلان روندهای فناوری

 اکنون طیف گسترده‌ای از بیماری‌های عفونی، از ایدز گرفته تا ابولا، قابل درمان است. علاوه بر این، فناوری‌های ویرایش ژن در پیشرفت و سهولت استفاده هم‌چنان پیش می روند و به خانواده ها امکان می دهد صدها بیماری ژنتیکی ارثی را معالجه و درمان کنند.

این فراروند توسط همگرایی بیوتکنولوژی‌های مختلف (CRISPR و ژن درمانی)، توالی ژنوم و هوش مصنوعی به پیش رانده می‌شود.

منبع
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code