امروز۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کسب و کار خانوادگی دربرابر صنایع نسل چهارم

کسب و کار خانوادگی دربرابر صنایع نسل چهارم

خودروهای خودران، چاپگرهای سه بعدی، تجربه‌های مجازی، پیشرفت‌های خارج از انتظار ژنتیک؛ به دنیای صنایع نسل چهارم خوش آمدید. “صنایع نسل چهارم” یا “انقلاب صنعتی چهارم” یا با اختصار “۴IR” یا هر عنوانی که به آن بدهیم، واقعیتی است که این پیشرفت‌های فناورانه کاملاً ما را تحت تأثیر قرار داده و بخش جدایی ناپذیر از زندگی امروزی ما شده است و به صورت بنیادی در حال تغییر روش زندگی و کار ما است. برای پایداری و موفقیت، کسب و کارهای خانوادگی باید سریعاً با این موارد وفق پیدا کنند، با دقت، ریسک‌ها و فرصت‌هایشان را ارزیابی کنند. در این دوره جدید، دیگر جایی برای اطمینان از موفقیت وجود ندارد.

انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم

تأثیر انقلاب صنعتی جدید بر ما، شاید زودتر از آنچه که در آغاز پیش بینی شده بود، رخ خواهد داد. این موارد فقط با طیفی از فناوری‌های جدید مشخص نمی‌شود، بلکه این فناوری‌ها به صورت بنیادی، دنیای فیزیکی، دیجیتالی و بیولوژیکی را به هم گره می زند و بر تمام رشته‌ها، اقتصاد‌ها و صنایع اثر می‌گذارد.

کارگاه‌های خانوادگی به صورت سنتی، به توانایی اقدام سریع و تطبیق با نیروهای درحال تغییر بازار معروف بوده‌اند، با این حال، در آغازی‌ترین لحظات شروع این دوره جدید، این در هم ریختگی که ممکن است گستره واقعی آن را درک نکرده باشیم، نیاز به اقدام دارد. رویکرد واکنشی معمول که در کسب و کارهای خانوادگی شورای همکاری خلیج بکار گرفته می‌شد، ممکن است دیگر کافی نباشد. آینده پژوهی استارت‌آپ ها

آینده پژوهی انقلاب صنعتی

نوشته مرتبط:انقلاب صنعتی چهارم و پیامدهایش

  • کسب و کارهای خانوادگی چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرند؟

سرمایه اقتصادی دیگر پیش نیاز موفقیت کسب و کار نیست. ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که شرکت‌ها، بدون داشتن دارایی‌های مشهود، بر مجموعه خود مدیریت می‌کنند مانند آنچه از Facebook ،Uber ،Airbnb میبینیم. این اتفاق جدیدی نیست، اما، منجر به توجه بیشتری به بازار کسب و کار در حال تغییر و احتمال افول مدل‌های سنتی می‌شود.

در حالی که کسب و کار‌های خانوادگی، به صورت سنتی بر پایه دارایی قدرتمند خود، رابطه با دوام با مشتریان، سهام داران، برندهای تثبیت شده و مشهور در بازارها رقابت می‌کنند، استارت‌آپ‌ها، با چابک بودن، نوآوری، آزمایشگری‌های مداوم و خطرپذیری این رویکرد سنتی را به چالش می‌کشند. این جا، نقطه‌ای است که کسب و کارهای خانوادگی سنتی ممکن است تحت اثرپذیری منفی قرار گیرند.

آینده پژوهی

نظرسنجی سال ۲۰۱۷ از The Delloite NexGen، در موضوع رهبری کسب و کار خانوادگی در یک محیط دارای در هم ریختگی به این نتیجه رسیده است، در حالی که ۴۷ درصد کسب و کارهای خانوادگی باور دارند که در ۲-۳ سال آینده رویارویی با در هم ریختگی محتمل است، فقط ۲۷ درصد معتقدند که سهم بازار را به تازه واردان واگذار می‌کنند و همچنین ۴۸ درصد اعتقاد دارند این اتفاق احتمال رخداد ندارد. این اعداد و ارقام به ویژه وقتی در نظر گرفته شود که ۳۷ درصد از پاسخ دهندگان حتی برنامه استراتژیک ندارند یا اگر دارند در آن اشاره‌ای به در هم ریختگی نشده است، غیر قابل اطمینان‌تر می شوند.

از یک سو می‌توان این گونه برداشت کرد که کارخانه‌های خانوادگی، بزرگترین چالش خود را درونی می‌پندارند تا بیرونی، که این درواقع هشداری است برای آن‌ها، چرا که واقعاً ماهیت و تأثیر محتمل انقلاب صنعتی چهارم را بر کسب و کارشان درک کرده‌اند.

البته نه به این معنی که کارخانه‌های خانوادگی با چالش‌های داخلی روبرو نیستند، بلکه نکته مهم آگاهی از ریسک‌های داخلی و خارجی و توجه به آن‌ها برای مدیریت بهتر تأثیراتشان و هدایت در جهت موفقیت کسب و کار است.

به چالش‌های پیش روی کسب و کارهای خانوادگی، این موضوع نیز اضافه شده است که تازه واردین بازار و استارت‌آپ‌ها در حال گرفتن مزایای پیشنهادی به کسب و کار‌های خانوادگی هستند، مانند اطمینان از دسترسی به سرمایه.

آینده پژوهی و پیامدهای انقلاب صنعتی

  • دسترسی به سرمایه

در دهه گذشته، افزایش چشم‌یری در سرمایه‌گذاری ریسک دار وجود داشته است، در این شرایط، حتی قبل از این که استارت‌آپ‌ها به این فاز برسند، مؤسس‌های آن‌ها به وام‌های بانکی دسترسی پیدا کرده‌اند. وام و اعتبارهای کسب و کارهای کوچک، امروزه از طرق بسیاری مانند سیستم‌های آنلاین همتا به همتا در دسترس است.

دسترسی به سرمایه

دسترسی به سرمایه

بسترهای بسیاری وجود دارد که به کارآفرینان اجازه می‌دهد برای یک محصول، بازی یا فیلم حتی قبل از این که ساخته شود، سرمایه فراهم کنند. حمایت کنندگان هم می‌توانند یک محصول را در مرحله نمونه اولیه آن خریداری کنند تا در هزینه‌های ساخت و تولید آن مشارکت داشته باشند.

در اصل، دسترسی به سرمایه برای استارت‌آپ‌ها، امروزه محدودیت به حساب نمی‌آید، هرچند ممکن است در گذشته بوده باشد. منابع متعددی از سرمایه در دسترس است و رقابت میان وام دهندگان زیاد است، در نتیجه ، نرخ بهره و هزینه‌های وام کم خواهد بود.

آینده پژوهی فناوری

  • وفاداری برند

مفهوم وفاداری برند دیگر وجود ندارد، یا حداقل رو به نابودی است، مشتریان دیگر مانند گذشته به برندها وفادار نیستند. به ویژه در بازارهای شفاف‌تر، که آگاهی بیشتر و ارائه گزینه‌های بیشتر برای مصرف کنندگان فراهم می‌شود، آن‌ها دیگر در چسبیدن به یک برند منفعتی نمی‌بینند.

همچنین برای برندهای جدید، آسان‌تر شده است تا شهرت و حضور در بازار را برای خود فراهم کنند. برخلاف گذشته، برندهای جدید نباید صبر کنند تا در گذر زمان، شهرت بدست بیاورند، چرا که به آن‌ها امکان بدست آوردن مشتریان زیاد و نفوذ در بازارهای متعدد با سرعت شگفت انگیزی داده می‌شود.

آینده پژوهی و کسب و کارهای آینده

  • پس آیا کسب و کار های خانوادگی محکوم به نابودی هستند؟

خیر. کسب و کارهای خانوادگی از یک موقعیت پرقدرت با سابقه طولانی از چشم اندازی بزرگ، رهبری، مدیریت و سودآوری برخوردار هستند. آن‌ها هنوز هم در موقعیت خوبی برای رقابت با استارت‌آپ‌ها هستند و حتی ممکن است از تعامل با آن‌ها سود کنند.

همکاری بین شرکای تجاری در حالت خاص مفهومی است که کسب و کارهای خانوادگی می‌بایست پذیرای آن باشند. بسیاری از خانواده‌های دارای کسب وکار در خاورمیانه، برای همکاری یا سرمایه گذاری در استارت‌آپ‌ها تمایل دارند، اگرچه فرهنگ این شرکت‌ها باید از این استراتژی و تقویت ریسک پذیری، چابکی و همکاری حمایت کند. فرصت‌های زیادی برای هم افزایی و رشد پایدار وجود دارد و امیدوار کننده است که توجه داشته باشیم به این موضوع که “نسل بعدی از کارآفرینان خانواده می‌گویند که آن‌ها نوآوری‌هایی را شناسایی می‌کنند که اثرات کوتاه مدت داشته و تحول کسب و کار خانوادگی آن‌ها را تسریع دهد.”[۱]

اقتصاد دیجیتالی که با سرعت در حال تحول است، تغییرات فناوری و فشارهای جهانی شدن از انقلاب صنعتی چهارم، پیامدهای گسترده‌ای بر مدل‌های کسب و کار خانوادگی معمول در خاور‌میانه و جهان خواهد داشت.

حیات مدل کسب و کار خانوادگی، همانطور که می‌دانیم بیش از هر زمانی در معرض تهدیدی بزرگ است. کسب و کار‌های خانوادگی باید از این رخداد‌ها پیشی بگیرند، موارد را پیش بینی کنند و برای در هم ریختگی پاسخ داشته باشند و به اندازه کافی خود را با ابزارهای ضروری مقابله با در هم ریختگی انقلاب صنعتی چهارم مجهز کنند.

نوشته شده توسط Walid Chiniara ، شریک و رییس  Family Enterprise Consulting ,Deloitte ,Middle East و Yasmine Omari مدیر Family Enterprise Consulting ,Deloitte ,Middle East

برگرفته از: https://www2.deloitte.com/xe/en/pages/about-deloitte/articles/the-possible-is-now/family-business-vs-industry.html

مطالعه بیشتر پیرامون انقلاب صنعتی چهارم

  1. Deloitte NextGen Survey 2017, Leading a family business in a disruptive environment, p.20
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code