امروز۵ آبان ۱۴۰۰
نسل چهارم صنعت

چرا نسل چهارم صنعت صرفاً درباره صنعت نیست؟

ثیلو بودمن می‌نویسد: برگزاری همایش امسال در شهر داووس برای افزایش آگاهی نسبت به فرصت‌های نسل چهارم صنعت برای همه، نه تنها در اروپا بلکه در سرتاسر جهان، است. آینده پژوهی انقلاب صنعتی چهارم

ثیلو بودمن مدیر اجرایی انجمن مهندسی آلمان (وی دی ام ای) است. سازمانی که ۳۱۰۰ شرکت عمدتاً کوچک و متوسط را پوشش می‌دهد.

مجمع جهانی اقتصاد به خاطر موارد متعددی شناخته شده است ولی قطعاً نه به خاطر کم اهمیت جلوه دادن مسائل. همایش سالانه اخیر در داووس با شعار “بافت جهانی جدید” برگزار شد. سال پیش رهبران سیاسی، کسب و کار و علم در آلپ سوییس گردهم آمدند تا درباره “بازسازی جهان” به تبادل نظر بپردازند و موضوعات سطح پایینتر در این همایش جایگاهی نداشتند.

به عنوان نماینده بیش از ۳۱۰۰ شرکت عمدتاً کوچک و متوسط از صنعت مهندسی مکانیک، خوشحال بودم که همایش داووس از ۲۰ تا ۲۳ ژانویه درباره چالش مواجهه با “درک و مدیریت انقلاب صنعتی چهارم” بودم.شرکت‌های سرزمین من –آلمان- به خاطر فناوری‌های پیشروشان در مرکز انقلاب جهانی که آن را نسل چهارم صنعت می‌نامند قرار دارند. آینده پژوهی

در آینده‌ای نه چندان دور دیجیتالی شدن صنعت، شیوه عمل، تولید و مصرف جامعه را دستخوش تغییر خواهد کرد. بنابراین، شایسته است درباره نحوه بهره برداری کامل از فرصت‌هایی که فناوری‌های جدید در اختیار شرکت‌ها و در واقع همه افراد قرار می‌دهند در بافت جهانی به تبادل نظر بپردازیم. به نظر من نسل چهارم صنعت بی شک مسئله‌ای است که بی اهمیت بودن نسبت به آن جایگاهی ندارد.

نوشته‌های مرتبط با عنوان کلی  انقلاب صنعتی چهارم

آینده پژوهی و آینده نگاری

در اتصال ماشین‌ها به اینترنت، کدام ویژگی تغییر و تحول بیشتری به همراه دارد؟ برای صنعت پاسخ این است که فرآیند تولید دیجیتالی شده به صورت بنیادین، مدل‌های کنونی کسب و کار را تغییر خواهد داد.

فرآیند تولید دیجیتالی شده

فرآیند تولید دیجیتالی شده

امروزه روال مرسوم برای بسیاری از کالاهای تولید انبوه شده این است که در یک مکان تولید شوند- اغلب جایی که پایین ترین دستمزدها را می دهند- و سپس برای مشتریانشان در سرتاسر جهان حمل شوند. پیراهنی که هم اکنون پوشیده‌اید احتمالاً قبل از اینکه به فروشگاه محل زندگی شما که در نهایت آن را از آنجا خریدید فرستاده شود، در آسیا دوخته شده است.

آینده نگاری انقلاب صنعتی چهارم

حال تصور کنید صنعت نساجی برای تولید پیراهن به شکل کاملاً خودکار از حوزه نسل چهارم صنعت استفاده کند. نرم افزار ماشین نه تنها می‌داند پارچه را چگونه به هم بدوزد بلکه حتی قادر به دریافت و درک جزئیات منحصر به فرد درباره نیازهای مشتری نیز هست، نیازهایی از قبیل: اندازه، رنگ‌های مورد نظر، حرف اول اسم فرد روی یقه. آینده پژوهی فناوری

در این مثال، مفهوم تولید انبوه به طور جدی به چالش کشیده می‌شود. شرکت‌های نساجی، دیگر یک پیراهن تکراری را برای دفعات طولانی نخواهند فروخت. حالا آن‌ها می‌توانند برای هر مشتری تولیدات فردی را ارائه کنند. برندهای نساجی، دیگر مانند قبل سالی دو مجموعه، تابستان- زمستان، روانه بازار نمی‌کنند بلکه قادرند ظاهر پیراهن‌هایشان را هر روز تغییر دهند.

سخن ما صرفاً درباره پوشاک نیست. ما پتانسیل قابل مقایسه‌ای در خودروسازی، فولاد، مواد شیمیایی و کشاورزی داریم.

البته، نسل چهارم صنعت صرفاً درباره فرصت‌های اقتصادی نیست و درباره فرصت‌هایی برای جامعه نیز هست.

آینده نگاری فناورانه

برای شروع، نسل چهارم صنعت برای حفظ مشاغل تولیدی در مناطق توسعه یافته مانند اروپا و ایالات متحده یک شانس محسوب می‌شود. اگر می‌شود یک پیراهن را در فرآِیندی کاملاً خودکار تولید کرد پس این پیراهن با همین هزینه در هر جایی قابل تولید است. شرکت‌ها، اروپایی‌ها را برای دوخت به کار نمی‌گیرند ولی اگر ما نسل چهارم صنعت را به یک موفقیت در خانه تبدیل کنیم اروپایی‌ها برای خلق، نگهداری و تنظیم ماشین آلات به کار گرفته خواهند شد.

دیجیتالی شدن صنعت برای محیط زیست هم خوب خواهد بود. با فناوری‌های مدرن، شرکت‌ها قادر به بهینه سازی فرایندهای تولیدشان در انرژی مصرف منابع می‌شوند. آن‌ها قادر خواهند بود تولید را بدون هزینه و عمل حمل و نقل، دقیقاً در محلی که مشتری نیاز دارد انجام دهند. نسل چهارم صنعت، بر دورنمای صنعتی پایدار و پاک، ثابت قدم می‌ماند.

صنعت و محیط زیست

صنعت و محیط زیست

در نهایت، نسل چهارم صنعت به خاطر انعطاف پذیری و کارآمدی‌اش، فرصتیست برای وفق اقتصاد با جمعیت فزاینده جهان. در اروپا که جمعیتش رو به پیری می‌رود، دیجیتالی کردن می‌تواند مشاغلی ایجاد کند که نیاز به حضور فیزیکی ندارند. به این شیوه نسل چهارم صنعت فضای کار در شرکت‌ها را بهبود بخشیده و فرصت‌هایی را برای کارمندان مسن‌تر فراهم می‌کند تا به فرایند کار ملحق شوند. ما می‌بایست به عنوان یک پیش‌نیاز، نیروی کار را برای چالش جدید پیش رویشان آماده کنیم و مهارت‌های فناوری اطلاعات و مهندسی را به کارگران بیاموزیم.

 

بنابراین من انتظار دارم که همایش امسال در داووس آگاهی نسبت به فرصت‌های نسل چهارم صنعت را برای همه نه تنها در اروپا بلکه در سرتاسر جهان افزایش دهد. پیشرفت‌های صنعت مهندسی مکانیک خودشان قابل توجهند. در اروپا ما در حال کار روی چارچوبی سیاسی برای نسل چهارم صنعت هستیم که طرح  عملیاتی کردن “دیجیتالی سازی صنعت” کمیسیون اروپا در ماه آوریل را در بر دارد.

این مهم که مردم از فناوری‌های جدید هراسی نداشته باشند بلکه احتمالات را دریابند و به این فکر کنند که چگونه حداکثر بهره را از آن‌ها ببرند، برای موفقیت همه جانبه انقلاب صنعتی چهارم از اهمیت یکسانی در مقایسه با موارد قبل برخوردار است. اگر ما نسل چهارم صنعت را درست انجام دهیم نه فقط صنعت بلکه کل جامعه از آن بهره مند خواهد شد.

منبع: https://www.euractiv.com/section/digital/opinion/why-industry-4-0-is-not-just-about-industry/

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code