امروز۱۵ آذر ۱۳۹۹
نشریات آینده پژوهی

نشریات آینده پژوهی

🔸🔸 فیوچرز (Futures)، ماهنامه سیاست، برنامه ریزی و آینده پژوهی، قدیمی ترین و مشهورترین ژورنال اصلی در این رشته است. ژورنالی چند رشته ای که با دقت بسیار داوری شده و مربوط به آینده های میان مدت و بلند مدت فرهنگ و تمدن، علم و فناوری، اقتصاد و سیاست، محیط زیست و کره زمین، فرد و اجتماع است. نشریات آینده پژوهی

آینده پژوهی

🔹🔹 فورسایت (Foresight)، یک دو-ماهنامه مربوط به آینده اندیشی است که بر علوم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، توسعه پایدار، پویش افق ها، مدیریت عدم قطعیت و پیچیدگی، شیوه ها، روش ها، ابزارها و تکنیک های آینده نگاری و تغییرات فناورانه و علمی و نتایج آن برای جامعه و سیاست، متمرکز است.

آینده پژوهی

🔸🔸 پیش بینی فناورانه و تغییرات اجتماعی (Technological Forecasting and Social Change)، یک نشریه بین المللی با ضریب تاثیر بالا که همان طور که از نام آن پیداست، در مورد پیش بینی های فناورانه و بررسی آینده در ارتباط با عوامل فناورانه و تغییرات اجتماعی است. نشریه پر است از مقالاتی که روش های آینده نگاری چون تحلیل روند، ره نگاشت فناوری، سناریو نویسی و … را به کار برده اند.

آینده پژوهی

🔹🔹 ژورنال آینده پژوهی (Journal of Futures Studies)، به صورت فصلنامه توسط انتشارات دانشگاه تام کانگ منتشر می شود، مسائل معرفت شناختی، روش شناختی، روش ها و آینده های بدیل و کاربردی را بررسی می کند. مقالات این نشریه شاید به لحاظ کیفیت در سطح پایین تری از نشریه فیوچرز باشند، اما آینده پژوهان به نامی در آن دست به انتشار مقالات خود زده اند که این نشان از مقبولیت این نشریه در بین جامعه آکادمیک آینده پژوهی دارد.

آینده پژوهی

🔸🔸 بازبینی آینده جهان (World Future Review)، به عنوان فصلنامه مطالعات آینده اندیشی آغاز به کار کرد، ژورنالی حرفه ای که توسط انجمن جهانی آینده در واشنگتن دی. سی. منتشر شد، اما با پویش آینده (Futures Survey) ادغام گشت و توسط انجمن جهانی آینده در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. نشریه خود را به این صورت توصیف می کند: ژورنالی برای تمام کسانی که به صورت حرفه ای به بررسی روندها و جایگزین ها برای آینده می پردازند.

نشریات آینده پژوهی

🔹🔹 پیش بینی (The Journal of Forecasting)، نشریه ای بین المللی مربوط به مسائل نظری، محاسباتی و روش شناختی در پیش بینی با تمرکز بر کسب و کار، دولت، فناوری و محیط زیست.

آینده پژوهی

🔸🔸 نشریه اروپایی آینده پژوهی (European Journal of Futures Research) شاید جوان ترین نشریه در حوزه آینده پژوهی باشد که می توانید به صورت آزاد به مقالات آن دسترسی داشته باشید.

آینده پژوهی

🔹🔹 مجله آینده های انسانی (Human Futures) که توسط فدراسیون جهانی آینده پژوهی به چاپ می رسد. این مجله جنبه ترویجی و آموزشی دارد و چاپ آن به صورت الکترونیکی انجام می شود. 

آینده پژوهی

📚 اگر به آینده پژوهی علاقه‌مند شده‌اید و قصد مطالعه بیشتر در این زمینه را دارید، مطالعه کتاب «آینده: تمام آنچه اهمیت دارد» اثر ضیائ‌الدین سردار به شما پیشنهاد می‌گردد. 📚

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code