امروز۵ آبان ۱۴۰۰
سواد آینده‌ها

سواد آینده‌ها

یک شایستگی اساسی برای قرن ۲۱ام

مهارت سواد آینده‌ها، یک مهارت دسترس‌پذیر عمومی است که از توانایی ذاتی انسان در تصور آینده استفاده می‌کند و راه حلی روشن و آزموده شده را برای تقویت قدرت تخیل ارائه می‌دهد. سواد آینده پژوهی

آینده پژوهی و تصاویر آینده

  • سواد آینده‌ها (FL) چیست؟

سواد آینده‌ها یک توانمندی است. در واقع همین مهارت است که به افراد اجازه می‌دهد نقش آینده را در آنچه که می‌بینند و انجام می‌دهند بهتر درک کنند. مهارت سواد آینده‌ها، قدرت تخیل و هم‌چنین توانایی ما را برای مواجهه با تغییرات افزایش می‌دهد. سواد آینده‌ها درست مانند سواد خواندن و نوشتن، یک مهارت دسترس پذیر است و بنابراین همه می‌توانند و باید آن را کسب کنند. افراد می‌توانند در “استفاده از آینده” و “سواد آینده‌ها” به دو دلیل مهارت بیشتری پیدا کنند. اول اینکه آینده هنوز وجود ندارد و فقط می‌توان آنرا تصور کرد و دوم اینکه انسان‌ها توانایی تخیل دارند. در نتیجه می‌توانند به دلایل و روش‌های مختلف آینده را تصور کنند و به دنبال آن با “سواد آینده‌ها” سازگارتر ‌شوند.

آینده پژوهی و تخیل

  • چرا سواد آینده‌ها مهم است؟

آینده مبهم و نامعلوم است. تغییرات اقلیمی، پاندمی، بحران اقتصادی، محرومیت اجتماعی، نژادپرستی، سرکوب زنان، درگیری بین نسلی و مواردی از این قبیل، تصاویر شناخته شده از آینده را که در جهت برنامه ریزی، احساس امنیت و اعتماد به نفس کافی که برای سرمایه گذاری در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرند، دچار نقص می‌کند. این مشکل کوچکی نیست. بدون تصاویر آینده که امید را به وجود می‌آورد و همکاری را تقویت می‌کند، احتمال ناامیدی و کشمکش زیاد است. بنابراین ضعف قدرت تخیل باید برطرف شود. اما سؤال این است که چگونه؟

یونسکو، در نقش خود به مثابه آزمایشگاه جهانی ایده‌ها، نشان داده است که مردم و جوامع در همه جا می‌توانند با سواد آینده‌ها سازگارتر شوند. همانطور که سواد خواندن و نوشتن، جوامع بشری را تغییر می‌دهد، عمومی کردن تصاویر مردم از آینده هم چشم‌اندازهای جدیدی را ایجاد می‌کند. این نمونه همان چیزی است که به آن”تحول در شرایط تغییر” گفته می‌شود یعنی تغییر شکل قوی در چیزهایی که مردم می‌توانند بدانند، تصور کنند و انجام دهند.

سواد آینده‌ها مشابه چنین تغییری است که در حال رخ دادن است چرا که روش‌های قدیمی “استفاده از آینده” با توجه به تغییرات در اهداف بشر و قابلیت‌های رو به‌ رشد ابزار، دیگر کافی نیستند.

از آنجاکه تغییر در حاکمیت انسانی یک امر ضروری است، سواد آینده‌ها این نیاز را با ایجاد توانمندی در همه افراد برای استفاده مؤثرتر و کارآمدتر از آینده برطرف می‌کند. این کار فقط برای ایجاد آمادگی در مواجهه با بحران‌های احتمالی یا برنامه‌ریزی برای غلبه بر چالش‌های بزرگ و یا تحقق اهداف مهم دستور کار ۲۰۳۰ نیست بلکه برای فراتر رفتن از وابستگی به تصویرسازی ذهنی غلط در مورد قطعیت و بی‌ثباتی‌هایی است که ایجاد می‌کند.

اهمیت سواد آینده‌ها

اهمیت سواد آینده‌ها

آینده نگاری و آینده پژوهی

  • فعالیت‌های سواد آینده‌ها

از سال ۲۰۱۲ یونسکو، در نقش آزمایشگاه جهانی ایده‌ها، نشان داد که مردم می‌توانند از چرایی و نحوه استفاده از آینده مطلع شوند. از طریق آموزش ساختارمحور و یادگیری در عمل، افراد از هر قشر و رده سنی با انجام فعالیت‌هایی در مورد منشأ و توانایی آنچه که تصور می‌کنند یاد می‌گیرند. آن‌ها با بررسی موضوعات مورد علاقه خود، از آینده سلامت و تندرستی تا آینده مشاغل و جنسیت، به امر یادگیری می‌پردازند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد سرمنشأ امیدها و ترس‌هایشان را در تاریخ، فرهنگ، چارچوب و آرزوهای خود پیدا کنند. آزمایشگاه‌های سواد آینده‌ها، یادگیری عملی و هوش جمعی را برای ایجاد معنای پایداری، صلح و مشارکت در محلی که افراد زندگی و کار می‌کنند (و تفریح می‌کنند) به کار می‌گیرند. هنگامی که افراد توانایی تصمیم‌گیری پیرامون چرایی و چگونگی استفاده از آینده را داشته باشند، بهتر قادر به تشخیص و ایجاد موارد نامعلوم دیگر مانند نوآوری و تحول هستند. آن‌ها با نوآوری و آزمایش احساس راحتی بیشتری دارند. کمتر نگران عدم قطعیت هستند. پیرامون کنترل آینده متواضع‌اند. اعتماد بنفس بیشتری در مورد توانایی درک و ارزیابی پتانسیل ایجاد شده توسط تغییر دارند. یک پروژه ویژه نیز در دست انجام است. پروژه Imagining Afrows Futures که توسط بنیاد OCP مراکش سرمایه‌گذاری شده است، فرصتی استثنایی را برای انجام نمونه اولیه آزمایشگاه‌های سواد آینده‌های یونسکو فراهم می‌کند. این تلاش بر اساس طراحی و اجرای بیش از ۸۰ آزمایشگاه یونسکو طی هشت سال گذشته است. این اقدام پژوهی باعث شده است تا هزاران نفر با آینده آشنا شوند. پیاده‌سازی این آزمایشگاه‌ها در سراسر جهان، با تنوع بسیار بالای “قهرمانان محلی” که طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهند راهی مؤثر برای توسعه قابلیت‌های مورد نیاز برای “قهرمانان محلی” جهت طراحی مشترک و پیاده سازی آزمایشگاه‌ها، درگیر کردن هوش جمعی و جان دادن به شبکه جهانی سواد آینده‌هاست.

آینده پژوهی و سواد آینده ها

منبع:

www.en.unesco.org

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code