امروز۱۵ مرداد ۱۴۰۰
دانشگاه آینده

سه نیرویی که دانشگاه آینده را شکل می‌دهند

آموزش عالی برای جامعه‌ای پررونق ضروری است: این قوی‌ترین و محکم‌ترین نردبان افزایش تحرک اجتماعی – اقتصادی و جایگاه از طریق دانشگاه‌های تحقیقاتی است که از مهم‌ترین یافته‌های دو قرن اخیر محسوب می‌شود. جایگاه آینده پژوهی در آموزش عالی

زمانی که دسترسی و توان مالی از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است، دانشکده‌ها و دانشگاه‌های جهان درحال رویارویی با چشم‌اندازی متغیر هستند. سه نیرو در حال ایجاد فرصت‌ها و چالش‌هایی هستند که آینده یکی از ماندگارترین نوع بشریت و معتبرترین مؤسسات را مشخص خواهد کرد.

آینده پژوهی در آموزش

نوشته مرتبط: تحصیلات عالیه آینده گرا

  • تأثیـر تکنولـوژی

محققان و عالمان به لطف جهان دیجیتال یافته‌های خود را با سرعت و تأثیر بیشتری به اشتراک می‌گذارند و امکان دسترسی فراگیران در سراسر جهان از طریق پلتفرم‌های آموزش آنلاین و رسیدن به آموزش عالی در قرن ۲۱ گسترش پیدا خواهد کرد. آینده پژوهی

سؤالاتی درباره ارزیابی و مقیاس گذاری‌های مربوط به چگونگی، چه موقعی و اینکه مردم در کجا بهتر یاد می گیرند به لطف حجم بی سابقه‌ای از داده‌ها، به راحتی پاسخ داده خواهد شد واین یافته‌ها نحوه تفکر ما درباره آموزش و یادگیری – درکلاس درس سنتی و جاهای دیگر – برای نسل‌های بعدی را شکل خواهند داد.

همانطور که این تلاش‌ها نشان می‌دهد چه کارهایی می‌تواند از راه دور انجام شود، آن‌ها به قدرت آموزش از راه نزدیک تأکید می‌کنند. آموزش جامع اقامتی – کارکردن و زندگی کردن در کنار همسالان و مربیان خود – نمی‌تواند نتیجه مشابهی با آموزش آنلاین داشته باشد. وقتی با فارغ التحصیلان صحبت می‌کنم، آن‌ها اغلب روی لحظات غیرمنتظره‌ای که باعث تغییر مسیر فکری و جایگاهشان در جهان شد، تأمل می‌کنند. اغلب اوقات، این لحظات در یک فضای عمومی یا یک کلاس درس، یک سالن غذاخوری یا یک خوابگاه، آزمایشگاه یا سالن سخنرانی اتفاق افتاده است. با هم بودن و به اشتراک گذاشتن تجربیات به محیط پیرامون شخص، ارتباطی ندارد.

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین

  • تغییـر شکـل دانـش

بسیاری از دانشگاه‌های تحقیقاتی در اواخر قرن نوزدهم با رشته‌هایی که چارچوبی را برای آموزش و تحقیق ارائه می دهند، سازمان‌دهی شده‌اند. البته اگر برخی از عمده‌ترین و مهم‌ترین چالش‌هایی که بشریت با آن روبرو هست را درنظر بگیریم، خطوط ترسیم شده بین انواع دانش انعطاف پذیر می‌شوند – یا کاملاً از بین می‌روند. آینده پژوهی و آینده نگاری

وقتی ویروس ابولا در سیرالئون ظاهر شد، محققان بهداشت عمومی با همکاری‌هایی درغرب آفریقا خیلی سریع شروع به تعیین توالی و تجزیه و تحلیل ژنوم‌ها کردند، شبانه روز کار می‌کردند تا منشأ انتقال ویروس را مشخص کنند. اکنون، برخی از همین افراد در تلاش برای تولید یک دستگاه دستی برای شناسایی ویروس هستند. پزشکان و متخصصان بالینی، شیمی‌دانان و مهندسان گردهم آمدند تا به موضوعاتی بپردازند که بدلیل فرهنگی، تاریخی و سیاسی بودنشان، ملموس و فنی هستند.

آنچه در این زمان و دربسیاری از موارد دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است، شناخت حوزه تخصصی فوق‌العاده دراختیار بشر، بهترین ذهن‌ها را برای حل مشکلات و پیشنهاد راه حل‌ها در کنار هم گذاشتن و تقویت امکانات برای کشف استعدادهای ذاتی در همه ابعاد است.

  • تـلاش بـرای تعریـف ارزش آمـوزش

دانش می‌تواند مهمترین سؤالات زمان را پاسخ دهد و خواهد داد و آموزش عالی راهی را برای فرصت‌های شغلی و رفاه اقتصادی فراهم می‌کند. دانشجویانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند در زندگی خود نسبت به همسالانی که تحصیل نکرده اند،درآمد بیشتری دارند. آن‌ها، شهروندانی با مشغولیت بیشتر، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر خواهند بود. این‌ها نتایج مهم و وسوسه برانگیز و متأسفانه، بطور فزاینده‌ای رایج است که باعث می‌شود به آموزش عالی بعنوان وسیله‌ای برای رسیدن به این مجموعه اهداف فکر کنیم. اما این انگیزه‌ها بدلیل وعده‌های فوق العاده‌ای است که دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند – و باید – به افراد و جامعه بدهند.

آموزش عالی افراد را ارتقا می‌دهد. این امر به آن‌ها دیدگاهی درباره مفهوم و هدف زندگی‌شان می‌دهد که ممکن است به‌طریق دیگری بوجود نیاید . آیا می‌توان با محاسبه کمی این تجربه، ارزش آن را از طریق مجموعه‌ای از داده‌ها اعلام کرد؟ خیر. اما از جمله بالاترین و بهترین نتایج آموزش عالی است. ما باید به آماده سازی نسل بعدی متفکران و عاملان برای هدایت جهان با استفاده از شواهد و دلایل و برای راهنمایی خودشان ادامه دهیم، کار آن‌ها را در گسترده‌ترین زمینه ممکن همانطور که خودشان تصور می‌کنند و اهدافشان را تعیین می‌کنند، درک کنیم. ما باید به کمک خود به بشریت یاری دهیم تا بی درنگ پارا فراتر گذاشته و کشف کنند که تمدن بشریت از کجا آمده است و امید است به کجا رود. آینده پژوهی و تحصیلات تکمیلی

بسیاری از موفقیت‌هایی که بشریت بدست آورده است با تحقیقات و آموزش‌هایی که هر روز در دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد، جرقه خورده و پایدار مانده است. دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها مکان‌هایی برای کنجکاوی و خلاقیت است که برخی از بهترین آرزوهای افراد را پروش می‌دهد و به نوبه خود زندگی و معیشت آن‌ها را بهبود می‌بخشد. با ادامه تغییر در چشم انداز، ما باید مراقب باشیم تا از ایده‌آل‌های قلب آموزش عالی محافظت کنیم، ایده‌آل‌هایی که ضمن همکاری با یکدیگر برای پیشرفت جهان مفید است.

نویسنده: درو فاست رئیس دانشگاه هاروارد

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code