امروز۱۲ آذر ۱۳۹۹
نقدی بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

نقدی بر سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

هر چند اساسا با هر چه سند از هر نوعش، آن هم به دلایل علمی مخالفم و از هر چه شعار تو خالی و عوام‌فریبانه مثل «آینده را باید ساخت» متنفرم که اگر هم خوب باشند دارند بد به کار می‌روند، اما ایراد اساسی من، ساختن آرمان‌شهر است. البته با آرمان‌شهرهایی که دن کیشوت‌های سوار بر اسب‌های لنگ می‌سازند مخالف نیستم، دیوانگانِ تنها هیچ وقت برای جوامع ضرری نداشتند. اما آرمان‌شهرهای حکومتی، آینده پژوهانه و عاقلانه جلوه دادن همه اشتباهات وحشتناک احتمالی آینده است که هیچ کس امضاکنندگان مانیفست‌های اولیه آنها را به یاد ندارد. سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

بگذریم، خاطر سندنویسان عزیز را با زیر سوال بردن اصل سندنویسی و آرمان‌شهرنگاری مکدر نمی‌کنم. با این فرض که سند را مفید بدانم در مورد این سند یعنی « الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت»، یک سوال مهم دارم. حداقل برای خودم مهم است. این که می‌گویم من، برای مهم جلوه دادن خودم نیست. دارم تمرین می‌کنم که بتوانم به جای خودم حرف بزنم و واژه مردم و جامعه را به هر نحوی استفاده نکنم.

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

آرمانشهر و چالش اعتبار آینده پژوهانه
سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

نوشته مرتبط: آرمان‌شهر ما یا آرمان‌شهر من؟

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

سوالم این است اگر آیندگان نخواهند مبانی ما را بپذیرند با آن‌ها چه باید بکنیم؟ در رسانه‌های شما چهل سال است یک ساز به نمایش در نیامده است، چهل سال است برای زنانی که عزت را برایشان به ارمغان آورده‌اید و آن‌ها را به مقام انسانی رساندید، هنوز رفتن به آوردگاه‌های ورزشی تابویی وحشتناک است که می‌شود موضوع روز منبرهای نماز جمعه. شما چه تضمینی به آیندگان می‌دهید که اگر نخواهند در آرمان‌شهر شما زندگی کنند یک در پشتی هست که بدون مزاحمت می‌توانند از آن بیرون بروند.

در سند، پای‌بندی بر بنیادی‌ترین ارزش‌های تعریف شده و توافق شده در چهل سال پیش از این و اصرار بر تداوم آن‌ها تا حدود پنجاه سال بعد یعنی سال ۱۴۴۴، اولین چیزی است که برای منی که بر روی تصاویر آینده کار کرده‌ام و کمی در مورد آرمان و آرمان‌ها فکر کرده‌ام، عجیب به نظر می‌رسد.

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

نوشته ای دیگر: آرمان‌شهر، ویران‌شهر، آینده پژوهی

نقدی بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

برای میکرو آرمان‌های شخصی شده در جامعه‌ای که در نیم قرن گذشته، بخت خویش را در همه  راه‌ها و بی‌راهه‌ها آزموده‌اند و حالا دور خودشان یک حصار کشیده‌اند و تراز شناخت خودی و ناخودی و بی‌خودی محصور به متراژی تا نوک دماغشان شده و بنیان دین و دنیاشان همه‌اش شده «من اینجوری بیش‌تر حال می‌کنم»، آرمان‌نگاری می‌کنید و بعد حتی حاضر نیستید کمی و فقط کمی پای مبارک را جمع کنید تا ببینید زیر پوست شهر، دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها که ساقی‌های محله را از معلم‌هایشان بیشتر می‌شناسند، نه مبانی انسان‌شناسی‌شان، نه مبانی دین‌شناسی‌شان و نه هیچی‌شان اصلا شبیه تو که مبارز زندانی زمان شاه بودی یا منِ دهه شصتی که بلند بلند در سگ‌لرزه زمستان در صف‌های صبحگاهی دبستان با تمام وجودم داد می زدم: «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»، نیست.

سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

بهترین آرمان‌شهر نداشتن آرمان‌شهر است

نقدی بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

حالا بگذریم که برای نسل‌های بعد که تو از این‌جا از سال ۱۳۹۷ برایشان خط و نشانِ سعادت و شقاوت می‌کشی اساسا شاخص‌ها هم متفاوت خواهد شد. آن‌چه امروز تو پیشرفت می‌دانی و سندش را نوشتی از کجا می‌دانی برای پنجاه سال بعد پس‌رفت نیست. سندنویس عزیز، شما کلمات خوبی نوشتی، همه این‌ها بار معنایی خوبی دارند اما الان و برای من و تو. سندی که من می‌بینم بیشتر اعترافاتمان برای مسیر نرفته است تا شناخت مسیر پیش رو.

بیا به ماندنمان در ۱۴۰۴ فکر کنیم تا به بهشت موعودمان در ۱۴۴۴…

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. رفیعی پاسخ

  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر
  اول تشکر بابت نقد و بررسی این سند
  دوم حداقل شاید رو به جلو باشد با تمام نقص های موجود شاید
  سوم این کم کاری دیگران حتی جنابعالی را نشان دهد
  و حداقل این دوستان را با تخصص آینده پژوهی حداقل آشنا می نمودید
  و این بهتر از این روند شهر دارن امروز ما هستند که سعی میکنند ما را به دوران صفوی در اصفهان برگردانند با احترام به گذشته گان

  جدا از این مقاله از مطالب جنابعالی بهره میبرم

 2. فکری پاسخ

  اصلا با متنتون موافق نیستم

  اساسا با این نگاه هر گونه سند نوستنی برای اینده در هر حکومتی بی معنیست،

  آنهایی که در ۱۴۴۴ زندگی خواهند کرد فرزندان ما هستند و مطمئن باشید طلبکارانه از ما میپرسند که چرا برای ساختن آینده ی ما هیچ فکری نکرده بودید

  ای دریغ ازاین همه کوته فکری پشت عینکهای کثیف سیاست زده
  چشم ها را باید شست

  1. محسن طاهری نویسنده پاسخ

   شما درست می فرمایید از ما خواهند پرسید چرا کاری نکردید، و ما چه پاسخی خواهیم داد؟ بگوییم سند نوشتیم؟

 3. سیاوش م پاسخ

  جناب آقای دکتر
  آینده می آید و خواهیم دید به تصاویر شما نزدیک است یا با آینده سند نویسان(مطمئنا سند دارای اشکالاتی هست ولی نگاه شما پراشکال تر)
  در آرمانشهر غربی شما
  هم وقتی می خواهند آینده سازی کنند ابتدا از فلسفه می آغازند و سپس به فلسفه موضوعی و آنگاه به دکترین و در نهایت به آینده ، کدامین آینده پژوه ایرانی از جمله شما حداقل ادبیات فلسفه آینده را می دانید؟ و دکترین ها را آماده کرده اید؟ بگذریم
  خواستم بگویم اینده پژوهی هم تکنیک نیست و مثل سایر علوم در کشور مثل استراتژی و مدیریت و ………….. استحاله از درون نکنیم.
  به دنبال آینده دست دوم غربی نباشیم و آینده نو خودمان را بسازیم من مانند شما از لباس و وسایل دست دوم خوشم نمی آید.

  1. محسن طاهری نویسنده پاسخ

   برداشت من از نوشته ی شما این است که اساسا هر کسی داخلی ها را نقد بکند، عاشق خارجی ها از نوع غربی آن است. نه دوست بزرگوار من. برای نقد سخن من باید ابتدا پیش فرض های ذهنی خود در مورد مرا از ذهنتان بیرون کنید.

 4. sepid پاسخ

  جناب دکتر با توجه به مطالب مفید و جالب گذشته شما که همیشه مورد استفاده برای پژوهشگران بوده اصلا متوجه نشدم که در این متن به وچود سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت انتقاد کرده اید یا از دید آینده پژو هانه یک ذینفع به چگونگی تدوین و نتایجی که به بار خواهد آورد (یا اصلا نتیجه ای نخواهد داشت) آن را کاملا رد کرده اید با توجه به مقاله Destination Identity: Futures Images as Social Identity این سند هم همان ایجاد هویت اجتماعی برای مردمی مسلمان است که در صدد ساختن تصاویر آینده زندگی خود هستند که اتفاقا دیدگاهی جدید در جهان برای حل مشکلات مدیریتی انسان بر زمین است . مشکل شما با کدام موضوع است؟ لطفا توضیحات بیشتری بفرمایید.

  1. محسن طاهری نویسنده پاسخ

   سلام
   ممنون از توجه شما و از اینکه سوال روشنگرانه ای پرسیدید، سپاسگزارم. من تنها به دیدگاه هایی جواب می دهم که نویسنده ی دیدگاه خودش را معرفی کرده باشد. خوشحال خواهم شد اگر شما را بشناسم و بعد در اینباره با هم گفتگو کنیم. شما می توانید از طریق صفحه تماس با من به طور خصوصی به بنده پیام بدهید.

   1. ایرانی پاسخ

    سلام علیکم
    جناب آقای دکتر طاهری شما نقدتان را در صفحه عمومی نشر دادید، ازاین رو اگر کسی پرسشی یا نقدی بر مطلب شما داشت و نیز در صفحه عمومی بارگذاری کردید، شایسته است پاسخ نیز عمومی باشد تا در منظر همه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code