امروز۱۴ آذر ۱۳۹۹
ربات خودمونتاژ شونده

روبات های خود مونتاژ شونده

احتمالا اگر شما هم مثل من دنبال کننده فیلم‌های علمی تخیلی باشید، فیلم ترانسفورمرز یا تبدیل شوندگان را دیده باشید. فیلمی که در آن اتومبیل‌های معمولی در واقع روبات‌های هوشمندی هستند که می‌توانند خود را بنا بر خواسته خودشان به ماشین‌های جنگی پیشرفته و یا بالعکس تبدیل کنند. روبات های خود مونتاژ شونده

ما می‌دانیم که  موجودات زنده و مخصوصا ما انسان‌ها می‌توانیم خود را ترمیم کنیم، تغییر دهیم، از نو مونتاژ کنیم و یا حتی در خصوصیات وجودیمان دست‌کاری کنیم. این‌ها، همه به مدد آگاهی ما از اجزای سازنده‌مان دست یافتنی هستند. ما می‌دانیم چطور یک انسان را از حالت کما خارج کنیم، چطور یک قلب مصنوعی بسازیم، چطور به کمک ابزار، قدرت جسمی خود را افزایش دهیم و یا حتی  چطور با دستکاری در کدهای ژنتیکی، خصوصیات ویژه‌ای را برای جنین تعریف کنیم.

اما فرض کنید روزی برسد که روبات‌ها یعنی این ابزارهای هوشمند ساخته ی دست انسان به مرحله‌ای از تکامل برسند که این خصوصیات را از آفرینندگانشان به ارث ببرند. روبات‌هایی که می‌توانند خود را ترمیم کنند، خود را تکثیر کنند و حتی در خصوصیات خودشان دست ببرند. کسی نمی‌داند تا آن روز چقدر مانده و کسی نمی‌داند در صورت وقوع چنین پیشرفتی، ما در کنار این موجودات دست‌ساز خودمان چطور زندگی خواهیم کرد و آیا راضی خواهیم شد امکاناتمان را با آنها شریک شویم یا با آنها وارد جنگ خواهیم شد. اما چیزی که امروز روشن است این است که اولین تلاش ها برای ساخت چنین ربات هایی در حال انجام است.

روبات های خود مونتاژ شونده

ربات های خودمونتاژ شونده 1

روبات های خودمونتاژ شونده؛ آینده ای مبهم در ارتباط ما و مخلوقاتمان
آینده فناوری

مهندسین دانشگاه‌های هاروارد و انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT)‌ ماشینی را اختراع کرده‌اند که این قابلیت را در حد ساده‌ای دارد. اختراعی که می‌تواند طلیعه ظهور عصر جدیدی باشد. عصر هم زیستی یا تقابل بین انسان‌ها و دست ساخته‌هایشان.

از لینک زیر می‌توانید بیشتر در مورد این فناوری با عنوان (self – assembling robots) بخوانید.

لینک خبر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code