امروز۲ بهمن ۱۳۹۸
پروژه پژوهشی آینده پژوهی

پروژه آینده پژوهی

مطالعات و پژوهش‌های آینده پژوهانه، آن قسم از تحقیقات علمی هستند که یا با رویکرد اکتشافی در پی پیش بینی آینده‌های گوناگون و بدیل اند و یا با رویکرد هنجاری به دنبال تصویرسازی از یک آینده دلخواه و مشخص کردن نحوه رسیدن به آن هستند. البته می‌توان هر دو رویکرد را توأمان به کار برد. اجرای پروژه پژوهشی آینده پژوهانه

نباید از یاد ببریم که قبل از انجام یک پژوهش آینده پژوهانه باید مشخص کنیم که از این پژوهش چه می‌خواهیم. یک آینده پژوه نمی‌تواند پیش‌گویی کند، پس صحبت در مورد آینده‌های دقیق در ساحت مطالعات آینده پژوهانه نمی‌گنجد. هم‌چنین یک آینده پژوه نمی‌تواند به تنهایی یک پژوهش را به اتمام برساند، مخصوصا اگر آن تحقیق به دنبال به دست دادن گزاره‌های سیاستی و برنامه‌های معطوف به عمل باشد.

آینده پژوهی

پس قبل از انجام پژوهش بهتر است تیم سازی کنید. تیمی که حتی‌الامکان حائز شرایط تکثر و علاقه مندی اعضاء باشد. در چارچوب‌های آینده نگاری، این مقدمات مثل مشخص کردن مسئله، تیم سازی و مطالعات کتابخانه‌ای به مرحله پیش آینده نگاری (pre-foresight) معروفند.
در مرحله بعد یعنی مرحله اصلی آینده نگاری، پژوهش به دنبال استفاده از یک سبد مقتضی از روش‌های آینده نگاری برای انجام تحقیق است. این که از چه روش‌هایی و به چه ترتیبی استفاده شود به هنر و تجربه آینده پژوه بستگی دارد. روش‌های آینده نگاری متنوع هستند و باید از بین روش‌هایی در طیف کمی تا کیفی و خبره محور تا داده محور، ترکیبی خلاقانه و بهینه انتخاب شوند.
و در نهایت در مرحله آخر یعنی مرحله (post- foresight) نتایج حاصل از دو مرحله قبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این استفاده می‌تواند به عنوان خوراک فکری برای تصمیم‌گیری باشد یا قسمتی از یک پروژه بزرگ‌تر مانند برنامه‌ریزی استراتژیک و یا گزینه‌هایی برای اقدام باشند. طراحی این مرحله نیز به علم و هنر آینده پژوه بستگی دارد.

اجرای پروژه پژوهشی آینده پژوهانه

من نیز در این چارچوب قبلا چندین پروژه انجام داده‌ام. برخی از این پروژه های پژوهشی عبارتند از:

  • پروژه شناسایی و تحلیل کلان روندهای آینده و بررسی اثر آنها بر روی مدل کسب و کار شرکت فولاد
  • پروژه آینده نگاری منابع انسانی در ناجا
  • پروژه تدوین سند آینده پژوهی در شرکت گاز اصفهان
  • پروژه تدوین ره نگاشت اولویت های پژوهشی در شرکت برق منطقه ای یزد

و چندین پروژه پژوهشی دیگر که به عنوان مجری آنها را به سرانجام رسانیده ام.

انجام پژوهش و ترویج نتایج آن یکی از فعالیت‌ های حرفه‌ای من است و همیشه برای تحقیق آماده بوده‌ام.

به منظور مذاکره در مورد انجام پژوهش‌های آینده پژوهانه می‌توانید اینجا درخواست خود را ثبت نمایید.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code