کیهان: ادیسه ای فضازمانی

کیهان

کیهان: ادیسه ای فضازمانی یک قصه ی جذاب از گذشته های دور تا جایی در آینده است.

علم به ما می آموزد که ما انسان ها با تمامی گونه های دیگر حیات بر روی کره زمین به نوعی فامیل هستیم، درست مانند شاخه های یک درخت همه از یک ریشه و تنه ی مشترک. علم به ما کمک می کند تا نگاهمان را میلیاردها سال دورتر ببریم و به کشف سرشاخه ها بپردازیم. کیهان شناسی، زمین شناسی، جانوار شناسی، باستان شناسی و ….. همه این گونه های شناخت که کمک می کنند تا پی ببریم به جایگاه خودمان در زمان و مکان.
پر واضح است که پژوهش در آینده بدون داشتن درک درست از گذشته و نحوه شکل گیری آن، خیال پردازی هایی ناهمسو با واقعیات هستند که در بهترین حالت می توانند در روندها جهش ایجاد کنند که البته این مسئله پدیده ای است نادر. اما روندهایی که هزاران هزار سال در جریان بوده اند شاید نقش بیشتری در شکل دهی به آینده داشته باشند و بنابراین شناخت آنها برای کاوش در آینده مسئله ای مهم تر است.
در این نوشتار مستندی به علاقه مندان علم و آینده پژوهان معرفی می شود که دیدن آن بسیار هیجان انگیز است.
مستند کیهان: ادیسه ای فضازمانی، یک مستند سریالی، محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا می باشد که ادامه ای است بر سری قبلی آن که در سال ۱۹۸۰ به نام Cosmos: A Personal Voyage توسط Carl Sagan تولید شده بود و در زمان خود انقلابی در مستندسازی کیهان بوجود آورد. قسمت جدید این مجموعه با حفظ رویکرد اصلی این مستند، مباحثی که در قسمت گذشته باقی مانده است را بررسی و به کاوش مباحث جدید می پردازد. سری جدید این مستند توسط Neil deGrasse Tyson که از متخصصین علم نجوم و اختر شناسی است، تهیه شده است. در این مجموعه جدید بیشتر داستان های مربوط به سری گذشته روایت می شوند، اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تصاویر کامپیوتری تیم تهیه کننده توانسته است تصاویر زیبا و دیدنی ای خلق کند. هر قسمت این مستند دارای داستانی جداگانه می باشد و به بررسی پدیده ای خاص می پردازد که دیدن آنرا جذابتر می سازد.

کیهان: ادیسه‌ای فضازمانی

کارل سیگن و نیل دگراس تایسون در کیهان: ادیسه ای فضا زمانی

این مجموعه مستند، یک اثر فوق العاده زیبا، جذاب و آموزنده برای درک مفاهیم دانش پیشرفته امروز همراه با بیانی ساده است. از لینک زیر می توانید این مجموعه دیدنی را دانلود نمایید.

کیهان: ادیسه ای فضازمانی

 نکته: ممکن است در آینده این لینک غیرفعال شده باشد، اگر جستجوگر هستید حتما مستند را پیدا خواهید کرد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code