کارگاه آینده پژوهی در برنامه ریزی توسعه ی منطقه ای

کارگاه آینده پژوهی در برنامه ریزی توسعه منطقه ای، عنوانی بود بر کارگاه آینده پژوهی که در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد. بیست و سوم آذرماه من دعوت بودم تا در استانداری سیستان و بلوچستان کارگاهی در ارتباط با جایگاه آینده پژوهی در برنامه ریزی منطقه ای برگزار کنم. باید می رفتم و می دیدم. شهری به وسعت دل تک تک آدم هایش، بی کران. زاهدان آن طور نبود که می گفتند. اینجا خیلی امن تر از خیلی شهرهای دیگر ایران است. می توانی نیمه شب در خیابان های زاهدان در بازار رسولی قدم بزنی و کلی مغازه جور واجور پر از جنس ببینی. میوه هایی که فقط گاهی در بعضی میوه فروشی های تهران می بینی، اینجا فراوان اند.

سه روز مهمان این مردم بودم. مهربان، محترم و خوش قول. در جلسه کارگاه، فرمانداران و کارشناسان فرمانداری شهرستان های استان، از طریق ویدئو کنفرانس در کنار ما بودند. از آینده پژوهی گفتم و جایگاه آن در برنامه ریزی، گاهی به فراخور صحبت گریزی بر روش های آینده پژوهی زدم، از امواج تمدنی بر پایه نظریات الوین و هایدی تافلر گفتم، برخی روندها و علائم ضعیف تغییر مربوط به استان را مرور و برخی را توضیح دادم. جلسه تا حد خوبی مشارکتی برگزار شد. درباره جایگاه پایداری در توسعه ی استان و جایگاه استان در توسعه کشور صحبت کردیم. به جرات می توانم ادعا کنم حداقل یک ماه قبل از جلسه تمام هوش و حواسم به استان سیستان و بلوچستان بود. آمارها همه حقیقت را نگفته اند. آینده فقط با کمی آینده اندیشی می تواند از آن این مردم باشد.

کارگاه آینده پژوهی

کارگاه آینده پژوهی در استانداری سیستان و بلوچستان

بعد از کارگاه، عصرهنگام، قسمت شد تا چرخی هم در دانشگاه سیستان و بلوچستان بزنم. قلب تپنده شهر که پر بود از گلخانه ها و آزمایشگاه ها و ساختمان های آموزشی مدرن.

کارگاه آینده پژوهی

مردم در اینجا با فناوری غریبه نیستند. قسمتی از برق معابر با انرژی های بادی و خورشیدی تامین می شود.

کاگاه آینده پژوهی

شهر دیدنی های زیادی دارد مانند موزه بزرگ شهر که باید رفت و دید. در کنار همه ی زیبایی های شهر، خبرهای خوبی در مورد رواج شرکت های دانش بنیان در شهر هست. چابهار هم عزمش را جزم کرده تا نقشش را به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران ایفا کند. اینجا همه تلاش می کنند تا استان پنهاور سیستان و بلوچستان، درست مانند روزگاران قدیم، که انبار غله ایران بود، این بار شاهراه تجارت و مرکز رشد علم و فناوری در ایران باشد.
بی صبرانه منتظرم تا باز به این استان بزرگ سفر کنم.

درخواست برگزاری کارگاه آینده پژوهی

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code