امروز۲۹ مرداد ۱۳۹۸

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران

پنج شنبه نوزدهم اسفندماه، مهمان شهر شیراز بودم. من لیسانسم را در رشته مهندسی از دانشگاه صنعتی شیراز گرفتم و بعد از چندین سال دوباره بخت یارم بود که مهمان این شهر زیبا باشم.

موضوع کار، یک کارگاه هشت ساعته در خصوص آینده پژوهی و کاربرد آن برای مدیران شرکت های ایرانی بود. کارگاهی که به همت موسسه آموزش عالی آزاد ماد برگزار شد. من این استعداد را دارم که هشت ساعت با صدای بلند در زمینه آینده پژوهی و ابعاد مختلف آن حرف بزنم. اما این ویژگی یک موتور محرکه دارد آن هم اشتیاق و انگیزه شنوندگان برای شنیدن. اشتیاقی که شیرازی ها در همه طول جلسه که تا هشت شب طول کشید به من دادند و صد البته که آنجا که مدعوین صحبت کردند و سوال پرسیدند، برای بنده نیز پر از نکات آموزنده بود.

هر چند فرصت نشد تا با همه مدیران آن جمع صحبت کنم اما همان مدت کوتاهی که در زمان های استراحت بین جلسه با تعداد کمی از آنها هم صحبت شدم کافی بود تا بفهمم که چقدر استعدادهای خوبی در بین مدیران ایرانی وجود دارد و چقدر آینده پژوهی برای آنها حرف دارد برای گفتن.

 

کارگاه آینده پژوهی برای مدیران شرکت های خصوصی

 

کارگاه با مرور بر کلان روندهای تاریخی آغاز شد و بعد از به دست دادن شناختی نسبی از جایگاه امروز ما در میانه ی این روندها، فضای آینده تا حد زیادی روشن گردید. سپس در این فضا در چهار قسمت بعدی به گفت و گو نشستیم. یک بخش مروری کوتاه بود بر مفاهیم آینده پژوهی، یک بخش مروری بود بر استراتژی هایی که ما را برای بازی پیش دستانه در آینده آماده می کند، یک بخش مروری بود بر خصوصیات شرکت ها و مدیران آینده و بخش نهایی نیز با مرور بر تعدادی از ایده های نو برای کسب و کارهای آینده گذشت.

کارگاه آینده پژوهی؛ نقل داستان های آینده برای مدیران

از همراهی مدیران موسسه ماد به خصوص آقای دکتر جمشیدی، سرکار خانم قریشی و آقای مهندس بقایی پور باید تشکر کنم. بدون برنامه ریزی آنها، پنج شنبه آنقدر پربار نمی شد.

و باید تشکر کنم از همه کسانی که با دل و جان شنوای حرف های من بودند و تا آخر ماندند. هرچند آینده پژوهی حرف های گفتنی زیادی برای مدیران بخش های خصوصی کشور دارد اما حتما عطش و میلی در وجود این همراهان بود که روز پنج شنبه آخر هفته را آمدند و همراهی کردند. مطمئن هستم آدم های آن جلسه آنقدر باهوش بودند که مدت زیادی طول نخواهد کشید و خبرهای خوبی از آنها خواهم شنید. بی صبرانه منتظر آینده ام.

ثبت درخواست برگزاری کارگاه آینده پژوهی

 

گزارشی هایی از برخی کارگاه های آینده پژوهی را می توانید از لینک های زیر بخوانید:

کارگاه آینده پژوهی در استانداری

کارگاه آینده پژوهی در شهرداری

کارگاه آینده پژوهی در آموزش و پرورش

کارگاه آینده پژوهی در دانشگاه

کارگاه آینده پژوهی در شرکت گاز

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. وحید پاسخ

    سلام من پنج شنبه افتخار حضور در کنار شما را داشتم و از میان تمام مباحث شیرین مدیریت به بحثی بی حد جذاب و مهم در مورد آینده پژوهی گوش فرا دادم.
    صحبت من بعد از این آموزش ها این است که من ایده های دارم که در آینده با عمل به دنیا نشان می‌دهم و خواهم گفت این سادگی و کارایی در روز های اول با تمسخر خیلی ها روبرو شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code