+

واژه نامه ی آینده

۲۵ تیر ۱۳۹۳

واژه نامه، دیکشنری یا لغت نامه  … با هر عنوان که این پدیده را بشناسیم، همه می دانیم که منظور از آن چیست. یک مجموعه به شکل کتاب، لوح فشرده یا هر شکل دیگر که پر است از لغات، اصطلاحات، مفاهیم و البته توضیحات صریح از آنها، که گاه در نسخه های پیشرفته تر برای درک بهتر این مفاهیم از تصاویر، اصوات یا هر وسیله آموزشی دیگر نیز استفاده شده است. اما وقتی صحبت از واژه نامه های تخصصی می شود منظور یک گردآوری کامل از تمام مفاهیمی است که هر خواننده در متون تخصصی آن حوزه خواهد یافت. در همه حوزه های فکری، علمی و کاربردی کم و بیش یک و یا چندین واژه نامه تخصصی وجود دارد، که این مسئله کاملا به ماهیت آن حوزه و قدمت آن بر می گردد. برای مثال در پزشکی تعداد لغت نامه هایی که توسط افراد و ناشران مختلف به چاپ رسیده اند از تعداد انگشتان دست بیشتر است. در وب سایت آمازون نزدیک به ۲۲ هزار واژه نامه وجود دارد. از واژه نامه غذاها و آشپزی و  خیاطی گرفته تا واژه نامه های عجیب و غریب باستانی.

اما وقتی صحبت از واژه نامه ی آینده می شود، دقیقا از چه چیزی صحبت می کنیم؟ خانم (Faith Popcorn) (لطفا از نام و نام فامیلی تعجب نکنید)، با همراهی آقای (Adam Hanft) واژه نامه آینده را تحت عنوان کلی (Dictionary of the future) در سال ۲۰۰۱ به چاپ رسانیده اند. خانم پاپکورن آینده پژوه، نویسنده، مشاوره و مدیر عامل موسسه (BrainReserve) است که بیشترین  مطالعات و فعالیت هایش در حیطه آینده نگاری سازمانی است. از او به عنوان پیش روترین متخصص روندها در آمریکا یاد می شود. آقای هانفت نیز یک استراتژیست در حوزه برند است که به کار تحلیل روند در زمینه های فرهنگی و کسب و کار نیز می پردازد.

واژه نامه آینده پژوهی

واژه نامه ی آینده؛ لغاتی برای تصاویر آینده، روندها و مسائل نوظهور

با کلیک روی عکس بالا، به وب سایت آمازون هدایت می شوید تا اطلاعات جزیی تری از کتاب را مشاهده کنید. اما در توضیح این دیکشنری باید نکاتی را گوشزد کنم. این کتاب شبیه به لغت نامه های معمول نیست که در آن برای مثال بتوان دنبال معنای دقیقی از یک لغت متداول در تخصص خود باشیم. این کتاب در مورد لغت های آینده است. بنابراین برخلاف واژه نامه های معمول که در آنها واژگانی توضیح داده شده اند که مصطلح و مورد استفاده هستند، در این دیکشنری، با واژگان آینده مواجه خواهیم بود. با واژگانی از جنس (not yet)‌ و (almost there).

بنابراین اگر به دنبال معنایی برای اصطلاحات رشته آینده پژوهی مانند آینده نگاری، سناریونویسی یا چیزهایی اینچنینی هستید، این کتاب به شما کمک نمی کند. اما شما با لغات جدیدی مانند لغت زیر مواجه خواهید شد:

Everywood – as it becomes easier and more inexpensive to create your own digital movies, and distribute them on the Internet, everyone can have access to the power of Hollywood to create an alternative world: hence Everywood. See also microcinema

تمامی لغت های آمده در این کتاب در ۳۵ حوزه ی کلی دسته بندی شده اند. برای هر لغت توضیحاتی ارائه شده است که کم و بیش یک فضای بدیل از آینده را نشان می دهد. بنابراین خواندن این دیکشنری به آینده پژوهان و همه کسانی که به آینده علاقه دارند، توصیه می شود. واژه نامه ی آینده به شما کمک می کند تا با روندها و مسائل نوظهور روبه رو شوید. همانطور که نویسندگان هم در ابتدای کتاب توضیح داده اند، این یک کتاب برای خواندن است نه یک کتاب برای آنکه به آن مراجعه کنید و در آن معنای یک لغت خاص را پیدا کنید.

شما با لغت نامه ای متفاوت روبرو هستید.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


. logo-samandehi تایید