امروز۲۶ مهر ۱۳۹۸

نرم افزار سناریو ویزارد

ZIRIUS مرکز پژوهشی دانشگاه اشتوتگارت آلمان در مطالعات میان رشته ای ریسک و نوآوری است. هدف این مرکز پژوهشی همان طور که در وب سایت آن آمده است، ایجاد پلی میان رشته های دانشگاهی مختلف به منظور انجام پروژه های تحقیقاتی مسئله محور و بهره گیری از توان میان رشته ای در حل چالش های پیچیده است. ZIRIUS در سال ۲۰۱۲ و پس از ادغام ZIRN (یک مرکز پژوهشی دیگر در همین دانشگاه) در آن، تاسیس شد. نگاه ZIRIUS به تغییرات اجتماعی و فناورانه به مثابه فرایندهایی حاصل از تعاملات پویا میان سیستم هایی چون سیستم های فناورانه، حکومتی، اجتماعی، عوامل انسانی و … است. بنابراین در بررسی هر تغییر به سراغ گروه های مختلف از خبرگان در رشته ها و زمینه های مختلف می رود تا بتواند به دیدگاهی درست در برخورد با این تغییرات دست یابد. از این منظر در هر پروژه تحقیقاتی ممکن است به منظور تحلیل اثرات اجتماعی به سراغ خبرگان علوم اجتماعی برود، برای تحلیل های اقتصادی و مالی از اقتصاددانان کمک بگیرد و تغییرات تکنولوژیک را با مراجعه به دانشمندان علوم طبیعی و فنی پی گیری کند. در چنین شرایطی حل هر معضل و روبرو شدن با هر چالشی در یک چارچوب میان رشته ای انجام می شود.

 نرم افزار سناریو ویزارد (ScenarioWizard) در این مرکز پژوهشی توسعه یافته است. شاید بتوان گفت ساخت این نرم افزار برای تسهیل در امر پردازش اطلاعات کیفی در پروژه هایی است که ماهیت میان رشته ای دارند و نیاز است تا نظرات خبرگان که مشخصا داده های کیفی هستند در پروژه های آینده نگاری به کار گرفته شوند. اساس کار این نرم افزار بر مبنای ماتریس های اثر متقاطع (CIB) است. این ماتریس ها به منظور استخراج نظر خبرگان در مورد اثر احتمال وقوع یک حالت از یک توصیف گر بر روی حالتی از توصیف گر دیگر در قالب عبارت های کلامی مورد استفاده قرار می گیرند و نهایتا با محاسبه اثرات مستقیم و غیر مستقیم حالت ها بر روی یکدیگر، سناریوهای سازگار پیش روی سیستم مورد مطالعه استخراج می شوند. برای درک بهتر نحوه کار نرم افزار مثالی فرضی را در زیر مرور می کنیم:

مرحله اول: در این مرحله پنل خبرگان (expert panel) تشکیل می شود. معمولا در پروژه های آینده نگاری این پنل بین ۱۲ تا ۲۰ عضو دارد که بسته به پروژه می تواند کمتر یا بیشتر از این تعداد نیز در نظر گرفته شود. تشخیص خبرگی افراد برای شرکت در پنل خود یک مسئله مهم است که به مواردی مانند تجربه افراد، سواد آکادمیک آنها، میزان اثرگذاری آنها روی پروژه و … بستگی دارد.

مرحله دوم: بعد از دعوت از افراد به منظور شرکت در پنل و تشکیل اولین جلسه از پنل خبرگان ضمن تشریح کامل اهداف پروژه و هدف از تشکیل پنل خبرگان در راستای ایجاد جو مناسب همفکری، از اعضا پنل خواسته می شود تا مهم ترین توصیف گرهای مسئله مورد پژوهش را مشخص نمایند. برای مثال اگر ما بخواهیم در زمینه آینده روابط ایران و عربستان به سناریونگاری بپردازیم ممکن است چنین توصیف گرهایی شناسایی شوند: قیمت نفت، روابط و مناسبات بین المللی، رابطه ایران و آمریکا، مسائل مربوط به یمن، مناقشات مذهبی و …. به طور معمول در هر پروژه آینده نگاری بین ۱۰ تا ۲۰ توصیف گر شناسایی می شوند.

مرحله سوم: پس از شناسایی توصیف گرها از اعضای پنل خواسته می شود تا حالت های احتمالی پیش روی هر توصیف گر را در قالب عبارات کلامی مشخص کنند. برای مثال برای توصیف گر قیمت نفت می توان حالات شوک نفتی، پایین تر از قیمت نوشابه و قیمت متعادل را در نظر گرفت. هر توصیف گر می تواند چندین حالت احتمالی داشته باشد.

مرحله چهارم: از اعضای پنل خواسته می شود تا اثر وقوع حالت x از توصیف گر X را بر روی حالت y از توصیف گر Y به صورت کلامی بیان کنند. این اثر می تواند از اثر خیلی زیاد تا اثر بسیار ناچیز در یک طیف قرار بگیرد.

مرحله پنجم: در نهایت اثرات شناخته شده در مرحله قبل بر روی یک طیف عددی از ۳ تا ۳- قرار گرفته و وارد ماتریس می شوند . این ماتریس به نرم افزار داده شده و خروجی های نرم افزار تحلیل می شوند.

باید دقت داشت که در فرایند انجام این پژوهش مهمترین قسمت ها کارکردن با خبرگان و استخراج ذهنیت آنها یعنی همان چهار مرحله کیفی ابتدایی هستند که دقت و وسواس پژوهشگر را می طلبند. بعد از آن کمی کردن و تشکیل ماتریس و پردازش داده ها به وسیله نرم افزار، کار آسانی خواهد بود.

برای نصب این نرم افزار به NET Framework 3.5 نیاز است و اگر این فریم ورک روی سیستم شما موجود باشد، برای نصب سناریو ویزارد هیچ مشکلی نخواهید داشت و در کمتر از یک دقیقه نرم افزار روی سیستم شما نصب خواهد شد. محیط کاربردی نرم افزار ساده است. شما می توانید در این نرم افزار ماتریس های CIB را تشکیل داده، آنها را تحلیل و در نهایت لیستی از سناریوهای استوار به دست آورید. هر سناریو ترکیبی از حالات مربوط به توصیف گرها است. برای مثال اگر ما در کل ۳ توصیف گر داشته باشیم که هر کدام به ترتیب ۳، ۴ و ۲ حالت داشته باشند در نهایت ۳*۴*۲= ۲۴ سناریوی ممکن خواهیم داشت که از این سناریوهای ممکن تعدادی را نرم افزار به عنوان سناریوهای استوار تشخیص خواهد داد.

نکته آخر اینکه این نرم افزار تا کنون در پروژه ها و پژوهش های متعددی در زمینه های گوناگونی چون آموزش، سلامت، فناوری، تغییرات اجتماعی، تغییرات آب و هوایی، نظامی و … مورد استفاده قرار گرفته است.

برای دریافت نرم افزار یا مشاوره در خصوص استفاده از آن می توانید در انتهای همین نوشتار و در قسمت دیدگاه ها، درخواست خود را ثبت کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. نظرزاده پاسخ

  سلام در حال انجام پروژه ای در زمینه آینده نگاری در مجموعه وزارت نفت هستم. به کمک شما در خصوص برگزاری پنل و تحلیل داده ها نیاز دارم. ممنون هستم اگر از طریق ایمیلبه درخواست بنده جواب داده و با هم در ارتباط باشیم.

 2. سجاد پاسخ

  با سلام و احترام
  برای انجام پایان نامه به این نرم افزار نیاز دارم
  در صورت امکان برای بنده ارسالش کنید
  متشکرم

 3. حمید پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید…
  بابت فرستادن نرم افزار micmac خیلی ممنونم…
  میتونم خواهش کنم نرم افزار scenario wizard رو هم بفرستید؟
  بعد ببخشید، شما میدوتین به چه شکل میشه این نرم افزار ها رو به صورت دقیق و کاربردی آموزش دید؟؟
  با تشکر…

  1. محسن طاهری نویسنده پاسخ

   سلام
   هر نرم افزار یک کتابچه آموزشی دارد اما به نظرم اگر تمایل به خواندن کتابچه ندارید
   از کتاب های موجود در بازار ایران که در زمینه روش های آینده پژوهی منتشر شده اند کمک بگیرید و ابتدا با مباحث تحلیل اثرات متقاطع (احتمالا بعضی جاها هم متقابل نوشته شده باشد) آشنا شوید. و بعد به سراغ نرم افزار بیایید

   هر دوی این نرم افزارها ساده هستند.

 4. lمظفر پاسخ

  با سلام و وقت بخیر یک پروژه آینده نگاری راهبردی به عنوان تز کار می کنم می تونم لطفانرم افزار scanario wizard را داشته باشم. با تشکر از اطلاع رسانی جنابعالی

 5. ابراهیم پاسخ

  سلام و ارادت
  در صورت امکان نرم افزار سناریو ویزارد و نرم افزارهای مرتبط با آینده پژ<هی
  را برای من ارسال کنید .
  باتشکر

 6. سید ابراهیم نزل آبادی پاسخ

  با سلام
  بنده دانشجوی دکتری مهندسی عمران، محیط زیست هستم. کارم در مورد مدیریت آب و فاضلاب شهری برای نیل به توسعه پایدار با تکنیک های تصمیم گیری است. برخی تکنیک های تصمیم گیری آینده نگر که به تازگی مورد توجه محققین قرار گرفته است برای بنده مورد استفاده خواهد بود. تکنیکی مثل PMADM و MADM based scenarios از این جمله است. در مورد رویکرد دوم، نیاز با سناریو نویسی دارم و در تحقیقاتی که جدیدا انجام دادم با نرم افزار micmac آشنا شدم که در مقاله ای خواندم که در نهایت خروجی آن را می توان در نرم افزاری مثل سناریو ویزارد استفاده کرد که از روش CIB استفاده میکند. لذا اگر بتوانید کمکی به بده نمایید ممنون میشوم. ضمنا اگر ممکن است نرم افزار سناریو ویزارد رو نیز برام ارسال نمایید
  خیلی ممنون

 7. عاصمی پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدون به نظر شما برای سناریو نویسی در حوزه توسعه منطقه ای و توریسم چه نرم افزاری مناسب هست؟
  آیا مطلبی در اختیار دارید که تمامی نرم افزار ها در آن لیست شده باشند و کمی هم در موردشان توضیح داده شده باشه؟
  نظرتون در مورد scenario manager چی هست؟
  با سپاس فراوان

 8. محمد حسین قلمبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشید، من دانشجوی ارشد رشته مدیریت هستم، امکانش هست نرم افزار سناریو ویزارد وسایر نرم افزارهای اینده پژوهی را برای من ارسال کنید، گشتم ولی پیدا نکردم
  با تشکر از زحمات شما دوست عزیز

 9. امیرسبحان پاسخ

  سلام
  من به آموزش آینده پژوهی و روشهای اون احتیاج دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  ۰۹۳۶۰۳۴۵۸۷۵

 10. واعظ زاده پاسخ

  سلام خسته نباشید، من دانشجوی دکترای جامعه شناسی هستم اگر ممکن است لطفا نرم افزار سناریو ویزارد وسایر نرم افزارهای اینده پژوهی را برایم ارسال کنید. با سپاس فراوان

 11. رحیمی پور پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. دانشجوی دکتری برنامه ریزی روستایی هستم. در صورت امکان نرم افزار سناریو ویزارد را برای بنده ارسال فرمایید. سپاسگزارم

 12. مهدی جعفری پاسخ

  سلام
  در صورت امکان نرم افزارهای سناریو ویزارد و میک مک و هر پی دی اف یا لینک مفید دیگری را اگر آماده دارید و باعث زحمتی نیست ارسال بفرمایید
  با تشکر فراوان

 13. امیر سایش پاسخ

  سلام
  لطف می فرماید نرم افزار سناریو ویزارد رو برای من بفرستید اگر فایل و راهنمای آن رو هم بفرستید ممنونم میشم

 14. بخشی پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی دکتری برنامه ریزی شهری هستم..اگر ممکن است لطفا نرم افزار سناریو ویزارد و میک مک را برایم ارسال کنید…تشکر

 15. سید علی پاسخ

  با عرض سلام
  من قصد دارم چگونگی کار با سناریو ویزارد را یاد بگیرم ،خواهشمندم در صورت امکان در این زمینه مرا راهنمایی فرمائید
  چگونگی ورود اطلاعات ، ویرایش،محاسبات،تصمیم گیری ،سناریدو نویسی

 16. معصومه رمضاني پاسخ

  با سلام و احترام،
  بنده دانشجوی دکتری روابط بین الملل هستم. خواستم بدونم در رشته تخصصی بنده که مبناش بر تحلیل است چنین نرم افزارهایی کاربرد دارد؟
  لازم به ذکر طیف عمده تحقیقات ما در روابط بین الملل کیفی است اما بنده سابق بر این با تلفیق شیوه کمی و کیفی، موفق شدم پژوهشی در این رشته با استفاده از نرم افزار spssبه انجام برسونم.
  چنانچه این نرم ازارها برای رشته بنده نیز کاربرد داده زحمت بکشید برام ارسال نمایید.
  تشکر

 17. علیرضا انبارلو پاسخ

  با سلام دانشجویی دکتری در مورد شاخص های زیست پذیری بر اساس نرم افزار آینده پژوهی نیاز به تحلیل دارم.
  ۱-نرم افزار Micmac یا سناریو ویزارد

 18. آزاده پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید. جناب آقای دکتر طاهری ممنون میشم اگه یک نسخه از نرم افزار میک مک و همچنین سناریوویزارد را (درصورت امکان به همراه فایل آموزشی) برای بنده ارسال بفرمایید.
  با سپاس فراوان

 19. سید علی داودی پاسخ

  fا عرض سلام و خسته نباشید. حضور استاد محترم جناب آقای دکتر طاهری
  اگر امکان دارد نسخه جدی نرم افزار سناریوویزارد را به همراه فایل آموزشی آن برای بنده ارسال بفرمایید.
  با سپاس فراوان

 20. علی اصغر پاسخ

  سلام من دانشجوی ارشد emba هستم ، لطف می کنید که این نرم افزار را برای من بفرستید ، برای کار پژوهشی خودم خیلی بهش نیاز دارم

 21. مهدیار انصاری پاسخ

  با عرض سلام
  اگر امکان دارد توضیحات بیشتری در خصوص نحوه کار با نرم افزار سناریو ویزارد ارائه فرمائید .
  با تشکر

 22. آرش پاسخ

  درود فراوان خدمت جناب آقای دکتر طاهری.
  خیلی خیلی ممنون میشم اگه نرم افزار میک مک و سناریوویزارد را به همراه فایل آموزشی برای بنده ارسال بفرمایید.
  با سپاس فراوان از محبت شما.

 23. افسانه پاسخ

  سلام و عرض ادب
  بنده برای انجام پایان نامه نیاز به نرم افزار سناریوویزارد و فایل های آموزشی مربوط به آن هستم اگر امکانش هست فایلهای مربوطه را برایم ایمیل کنید
  ازتون بی نهایت سپاسگذارم

 24. نیکو پاسخ

  سلام
  من در پایان نامه ام که مربوط به آینده پژوهی می باشد از پرسشنامه دلفی استفاده کردم آیا می توانم داده های آن را در سناریو ویزارد استفاده کنم و در نهایت سناریو بنویسم؟
  لطفا نرم افزارهای micmac و همچنین سناریو ویزارد را به همراه آموزش آنها برایم ارسال کنید، با تشکر فراوان از شما

 25. سکینه پاسخ

  سلام وخسته نباشیدمن برای انجام کارپروژه نیازبه یادگیری سناریوویزادوفایل های اموزشی مربوط به ان هستم اگرامکانش هست واسم ایمیل کنید

 26. سرابندی پاسخ

  سلام روزتون بخیر راهنمای استفاده از نرم افزار سناریو ویزارد یا فیلم اموزشی در این زمینه اگر هست لطفا برام بفرستید .سپاسگزارم

 27. موسی وند پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  دوستان عزیز هر کدام در زمینه ی آینده پژوهی و سناریو نویسی و عوامل پیشران در قالب نرم افزار mic mac و سناریو ویرزارد مشکل دارند بنده میتوانم راهنمایی کنم

 28. محمد پاسخ

  سلام. یک کار آینده پژوهی انجام میدم. با میک مک و سناریو ویزارد.
  میک مک رو انجام دادم. در سناریو ویزارد ۵ پیشران دارم با ۱۳ حالت. همه رو وارد کردم و کد دادم (از ۳- تا ۳). حالا در خروجی گرفتن و نمایش نتیجه کار مشکل دارم.
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
  محمد

 29. نجما ایزدفر پاسخ

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر لطفا فایل آموزشی به ایمیل اینجانب ارسال فرمایید و یا اینکه راهنمایی بفرمایید به چه صورت تهیه نمایم؟

 30. محمد باقري پاسخ

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر طاهری.
  ممنون می شم اگر نرم افزار میک مک و سناریوویزارد را به همراه فایل آموزشی برای بنده ارسال بفرمایید.
  با سپاس فراوان

 31. علی علیزاده پاسخ

  سلام و ممنون که در راه اشائه علم تلاش میکنید اگر لطف کنید مراحله وارد کردن اطلاعات به نرم افزار سناریو ویزاد برایم بفرستید بسیار ممنون میشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code