درباره‌ی من

محسن طاهری دمنه

پرونده تحصیلات رسمی من در مهرماه سال ۱۳۹۴ با دفاع از رساله دکتری در رشته آینده پژوهی با عنوان «بررسی تحلیلی تصاویر آینده جامعه ی ایرانی در ذهن جوانان تحصیل­ کرده کشور بر اساس روش تحلیل لایه ­ای علّی (CLA)» در دانشگاه تهران بسته شد و حالا در دانشکده علوم و فناوری های نوینِ دانشگاه اصفهان به عنوان عضو هیات علمی و مدیرگروه آینده پژوهی مشغول به تدریس هستم.

علاوه بر تدریس و پژوهش، کارگاه های آینده پژوهی نیز بخشی از فعالیت های حرفه ایم را تشکیل می دهند. معتقدم که برگزاری کارگاه های اینچنینی دمیدن روح آینده نگری در کالبد جامعه است. در هر کارگاهی که برگزار می کنم تمام تلاشم را به کار می گیرم تا دانه ی شدن ها را در زمین بایر بودن ها بکارم.

 این وب سایت نیز نوشته های من است از شناخت و درکی که کمینه خودم را راضی می کند. آینده پژوهی نه آن ملکه علوم است که بی آن مابقی علوم مردگان گور باشند و نه آن رشته اژدهاکشی که من و مایی ساخته باشیم برای اسم و رسمی. آینده پژوهی نه می تواند مانند علوم دقیقه سفت و سخت و جهان شمول باشد که ما مانند جوجه پرنده ای ضعیف آن را از دهان دیگران بگیریم و بی هیچ خط و ایده ای قورت دهیم، نه می تواند مانند شعار، هر روز بر زبانی جاری شود و هیچ پایه و اساس و صاحب نظری نداشته باشد. این مقوله نیاز به شناخت دارد تا جایگاه فراخور خود را به دست آورد و این مهم میسر نخواهد شد، مگر به نشر ایده های درست در این زمینه. من نیز به قدر توان می کوشم در این وب سایت مطالب به لحاظ محتوایی غنی و مورد استفاده باشند.

سخن آخر آنکه معمول درباره ی خود نوشتن ذکر توانمندی ها و کارهایی است که شده است. اما من همیشه از نوشتن رزومه متنفر بوده ام چون جایی برای نوشتن آرزوها ندارد. پس این مسئله گذشته نگاری و من آن بوده ام را وا می گذارم به روزی که دیگر برایم هیچ امیدی به آینده نباشد. اما حالا مهمترین درباره های محسن طاهری دمنه این است که امید دارد و کوشش می کند به ساختن آینده ای بهتر برای خودش، جامعه اش و جهانش. من نتیجه ی گذشته نیستم، من علت آینده ام. 

 

♦ آموزش آینده پژوهی

خدمات پژوهشی

کارگاه های آینده پژوهی

کانال تلگرامی کافه فناوری

 

دانشجویان کارشناسی ارشد آینده پژوهی دانشگاه اصفهان:

 

زهرا حیدری دارانی

شیدا طایفه هاشمی

شهریار قلی پور شوبی

مریم عبادی نژاد

 

 

یک نظر

 1. تقی گودرزیان پاسخ

  جناب دکتر طاهری عزیز
  درود

  ((من نتیجه گذشته ام نیستم، من علت آینده ام)) را خیلی دوست داشتم
  تعبیر بسیار جالب و سنت شکنی هست.

  ارادتمند
  امید
  دانشجوی ارشدM.B.A

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code