+

ارتباط بین تحصیلات دانشگاهی و موفقیت

۹ خرداد ۱۳۹۶

آیا بین تحصیلات دانشگاهی و موفقیت ارتباطی وجود دارد؟

در کلاس های درس همیشه مرور زندگی نامه ی افرادی مانند بیل گیتس یا مارک زاکربرگ، توجه دانشجویانم را به خودش جلب می کند. شخصیت های بزرگ دنیای کسب و کارِ امروز که هر دو در میانه راه دست از کلاس و دانشگاه برداشته و ترک تحصیل کرده اند. مثال هایی که نشان می دهند همه ی مسیرهای موفقیت از دانشگاه نمی گذرند. اما آیا وقتی در کل جامعه به تحقیق بپردازیم باز هم چنین خواهد بود؟ آیا باز هم نمی توانیم میان تحصیلات دانشگاهی و موفقیت ارتباط معناداری پیدا کنیم؟

نوشتار مرتبط: در سوگ آموزش

 

حقیقت آن است که حداقل در کشور آمریکا نتایج تحقیق نشان می دهد که به افرادی مانند بیل گیتس و مارک زاکربرگ که بدون تحصیلات دانشگاهی موفق بوده اند، باید به چشم استثنا نگاه کرد، نه قانون حاکم بر کل جامعه.

نتایج تحقیقی که در میان مدیران ارشد، میلیونرها، میلیاردرها، قضات و سیاستمداران انجام شد، نشان می دهد که ۹۴ درصد از افراد اثرگذار و ثروتمند در جامعه آمریکا مدرک دانشگاهی دارند و حدود پنجاه درصد آنها از دانشگاه های سطح بالا فارغ التحصیل شده اند.

همچنین نتایج نشان می دهد که ۸۰ درصد از «قدرتمندترین افراد لیست فوربس» از دانشگاه های عالی فارغ التحصیل شده اند، ۴۵ درصد از میلیاردرهای لیست فوربس تحصیلات عالیه دارند و تنها ۱۱ درصد دانشگاه نرفته اند. همچنین جالب است که تنها ۲ تا ۵ درصد آمریکایی ها برای دوره لیسانس به یک دانشگاه سطح بالا می روند.

بنابراین ارتباط بین تحصیل در یک دانشگاه سطح بالا و موفقیت، یک ارتباط قوی است و باید در تحلیل ها، سوپر موفق هایِ ترک تحصیل کرده را استثناهایی نایاب و بیرون از دایره آمار در نظر آوریم.

نوشتار مرتبط: تحصیلات عالیه آینده گرا

 

نمی دانم که در ایران آیا تحقیقی در این زمینه انجام شده است یا نه. اما به نظرم شرایط تحصیلات در ایران و البته کیفیت تحصیلات دانشگاهی در ایران درصدهای تحقیق بالا را جابه جا کند. اما در کل در کشور ما هم این رابطه احتمالا معنادار خواهد بود.

به هر حال چیزی که به شدت در برنامه ریزی های آینده آموزش عالی باید مدنظر سیاستگذاران قرار گیرد، کیفیت دوره های مختلف دانشگاهی است. من همیشه این مثال را عنوان می کنم که در حالی که جامعه و بخش خصوصی ما در باند سرعت اتوبانِ پیشرفت با سرعت دویست کیلومتر در حال حرکت اند، نهادهای آموزشی یعنی آموزش و پرورش و آموزش عالی، در باند انتهایی اتوبان با سرعت پنج کیلومتر آهسته آهسته قدم بر می دارند.

اگر می خواهیم دانشگاه به معنای واقعی سهمی در پیشرفت کشور داشته باشد، شرط اول این است که دانشگاه پابه پای محیط (در اینجا اجتماع، فناوری، سیاست و ..) پیش بیاید و این یعنی اینکه چیزهای زیادی (مانند ساختار سازمانی دانشگاه، تعریف رشته ها، تعریف سرفصل ها، استقلال مالی دانشگاه، تعامل دانشگاه با صنعت، نحوه ارتقا اساتید، نحوه امتیاز دهی به دانشجویان و ….) در این نهاد باید تحولات اساسی به خود ببینند.

برای فتح آینده اول قدم دور ریختن افکار کهنه است.

به امید آن روز….

یک دیدگاه برای “ارتباط بین تحصیلات دانشگاهی و موفقیت”

  1. یک دانشجو گفت:

    سلام
    من دانشجوی دکترای آینده پژوهی هستم
    من اطلاعات مکتوب در این زمینه ندارم
    اما از شخصی که در این زمینه صاحب نظر و مطلع بود در جلسه ای که درباره کیفیت آموزش در ایران بود، شنیدم در سال های اخیر تحقیقاتی که در ایران انجام شده بین پیدا کردن شغل ( نه موفقیت) و تحصیلات دیگه رابطه مثبت وجود ندارد!

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


logo-samandehi تایید