آینده پژوه یا آینده پژوهی خوان؟

آینده پژوهی

جیمز آلن دیتور (James Allen Dator) به حق یکی از ارکان آینده پژوهی است. دیتور در حال حاضر استاد و مدیر مرکز مطالعات آینده در دانشگاه هاوایی است. او در ایران نیز چهره ای شناخته شده دارد. اگر همین نام یا نام جیم دیتور (Jim Dator) را در اینترنت جستجو کنید، می توانید با پژوهش های گسترده او در زمینه آینده پژوهی آشنا شوید. اما قصد من از این نوشته معرفی یکی از مقالات او یا اگر بهتر بخواهم بگویم معرفی یکی از روش های آینده پژوهی است که در کشور ما کمتر بدان پرداخته شده است. در حقیقت یکی از نقدهای بزرگ به فعالیت های آینده پژوهی در کشور نیز همین است. این که ما بیشتر از آنکه آینده پژوه باشیم، رشته آینده پژوهی پژوه شده ایم. یا دانشگاه های ما بیشتر از آنکه به تربیت آینده پژوه بپردازند و سعی در استفاده از این گفتمان برای حل مشکلات واقعی کشور داشته باشند، به تربیت متخصصان رشته آینده پژوهی شناسی پرداخته اند. ما می دانیم این رشته از کجا شروع شده، بزرگان آن کیستند، چه کتاب هایی دارد، چه روش هایی دارد، اما شاید نتوانیم آینده پژوهی کنیم. شاید نتوانیم برای رفع معضلات اجتماعی فراوانی که دامنگیرمان شده، طرح بدهیم. شاید نتوانیم یک ایده خوب به یک کارآفرین ارائه دهیم.

جیم دیتور

جیم دیتور؛ آینده پژوه

در مقاله پیوست از دیتور، که خلاصه ای از آن در ادامه آمده است، متوجه می شویم که آینده پژوهی صرفا دانستن اطلاعات عمومی در مورد این عنوان نیست، همان طور که رانندگی تنها دانستن اطلاعات عمومی در مورد اتومبیل ها نیست.

در مقاله ای که در  نشریه فیوچرز (Futures) در سال ۲۰۱۱ به چاپ رسیده است، دیتور و همکارانش گزارشی از یک میزگرد ۲ روزه  با حضور ۱۵ آینده پژوه با این عنوان: “میزگرد بخارست: آینده پژوهان به این دختر کوچک چه می گویند؟” ارائه داده اند. در این نشست از آینده پژوهان خواسته شده تا با نگاه کردن به عکس یک دختر بچه که بر روی جلد یکی از گزارش های سالیانه سازمان یونسکو به چاپ رسیده است، بیان کنند که چطور کار آنها به عنوان یک آینده پژوه می تواند بر روی زندگی این دختر بچه تاثیر  بگذارد. جواب های متنوعی به این پرسش داده شده است که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

آینده پژوهی

آینده پژوهان به این دختر کوچک چه می گویند؟

بعد از خواندن این مقاله و اگر هنوز دوست داریم کار آینده پژوهانه بکنیم، باید به سوالی مشابه و البته در دایره ای به شعاع کوچکتر جواب بدهیم. به عنوان یک آینده پژوه چطور می توانیم از خودمان شروع کنیم؟

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code